Charakteristika správního obvodu obce s rozšířenou působností TURNOV

Správní obvod obce s rozšířenou působností Turnov zaujímá území v jižní části Libereckého kraje a v rámci kraje sousedí se správními obvody Liberec, Jablonec nad Nisou, Železný Brod a Semily. Jižní hranicí tento správní obvod sousedí s Královéhradeckým a Středočeským krajem.

Krajinný ráz tohoto území je poněkud nesourodý, na jedné straně je tvořen Turnovskou a Holenickou pahorkatinou, Maloskalskem, na druhé straně nejrovinatější oblastí Libereckého kraje v okolí Svijan a Příšovic spadajících již do České tabule a také s výrazně teplejším klimatem než celý Liberecký kraj. Většina území se nachází v nejstarší chráněné krajinné oblasti Český ráj, která je jedinečná svými skalními útvary, tzv. skalními městy. Nejcennějším a nejlépe vyvinutým skalním městem je přírodní rezervace Hruboskalsko s výraznými skalními skupinami Maják, Kapelník, Dračí skály. Menšími skalními městy jsou Klokočské a Betlémské skály nebo přírodní památka Borecké skály. Mezi nejkrásnější přírodní klenoty patří přírodní park Maloskalsko, a to nejen pro své geologické a botanické zvláštnosti, ale také pro své historické památky a lidovou architekturu. Osou území je tok řeky Jizery, který je v této oblasti již dosti široký a od Železného Brodu po Turnov meandruje v hluboké říční nivě. Pro Český ráj jsou rovněž charakteristické rybníky, které mají pro krajinu především velkou estetickou a často i historickou hodnotu. Jde např. o rybníky Věžický, Vidlák, Krčák, Nebákov, Rokytnický a Bažantník, na jehož březích se nachází přírodní rezervace stejného názvu. Zajímavé jsou rovněž dvě vodní plochy v blízkosti Příšovic – Malý a Velký Písečák. Nejvyšší bod správního obvodu se nachází pod vrcholem Kozákova ve výšce 734 m n. m.

Správní obvod obce s rozšířenou působností Turnov se nedělí na menší správní obvody obcí s pověřeným obecním úřadem. Turnovský správní obvod k 31. 12. 2020 zaujímal rozlohu 247 km2. Po územní změně, při které se ze správního obvodu přesunula obec Frýdštejn do správního obvodu Jablonec nad Nisou, se obvod rozkládá na ploše 233 km2, což je 7,4 % rozlohy kraje. Sídelní struktura tohoto správního obvodu je zajímavá z několika důvodů. Jako jediný v Libereckém kraji je tvořen obcemi z více okresů. Je to polední oblast v celé České republice, kde nedošlo ke sladění hranic okresů a obvodů obcí s rozšířenou působností a zřejmě zde k tomu ani nedojde. Od 1. 1. 2021 má ve správním obvodu Turnov působnost 36 obcí, z toho 21 obcí je z okresu Semily, 13 obcí je z okresu Liberec a 2 obce jsou z okresu Jablonec nad Nisou. Pouze dvě obce, Turnov a Rovensko pod Troskami, užívají statut města. Zemědělská půda v tomto správním obvodu zaujímá nejvíce v celém kraji (62,4 %), lesní pozemky jsou naopak nejmenší (25,6 %).

Ve správním obvodu Turnov žilo ke konci roku 2023 celkem 33 786 obyvatel, tzn. 7,5 % z celkového počtu obyvatel Libereckého kraje.

Všechny přírodní zajímavosti správního obvodu Turnov nabízejí velmi atraktivní možnosti rekreace pro návštěvníky i bydlící obyvatele. V Českém ráji je rozsáhlá síť značených tras pro pěší i cykloturistiku, skalní města jsou doslova rájem pro milovníky horolezectví. Řeka Jizera i ostatní vodní plochy jsou hojně využívány pro vodní sporty, koupání i rybaření.

Celá oblast správního obvodu má dlouhou historii osídlení, o čemž svědčí množství archeologických nálezů i dochovaných středověkých památek. Bohatou historii dokládá přítomnost hradů a zřícenin Valdštejn, Rotštejn i zámky Hrubá Skála, Hrubý Rohozec a Svijany. Bývalé hradiště strážního hradu Vranov u Malé Skály dnes zaujímá délku téměř 400 m na úzkém a strmém pískovcovém útesu nad Jizerou a v dnešní době je známé jako Pantheon – areál pomníčků a mohyl legendárních osobností národa. Mezi nejvýznamnější památky slohů 19. století patří státní zámek Sychrov, mimo jiné známý svými interiéry vyzdobenými místním řezbářem Petrem Buškem a zámeckou zahradou v anglickém stylu. Dominantou Českého ráje je bezesporu zřícenina hradu Trosky a jeho věže Baba a Panna.

Vedle těchto historických monumentů se ve správním obvodu Turnov zachovala řada památek lidové architektury, které i v dnešní době přibližují vesnický život našich předků. Mezi nejznámější patří Boučkův statek ve Vranovém, Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova i statky v Příšovicích (Bičíkův a Holánův). Lázně Sedmihorky již od poloviny 19. století poskytovaly vodoléčebné procedury řadě pacientů a právě oni začali nazývat celé okolí „českým rájem“, což se později rozšířilo i na větší oblast. Od roku 1886 shromažďuje doklady o přírodním bohatství i dějinách tohoto území Muzeum Českého ráje v Turnově. Nalezneme zde originální expozice drahých kamenů (nejen ze svahů Kozákova) a šperků, ale i unikátní panoramatický obraz Mikoláše Alše "Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou" z roku 1895.


Zdroj datwww.czso.cz
Originálczso.cz/csu/xl/charakteristika_spravniho_obvodu_tu
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.