Změna jména nebo příjmení | Velvyslanectví České republiky v Nikósii

Změna jména nebo příjmení

14.09.2020 / 12:57 | Aktualizováno: 23.01.2024 / 13:44

Na zastupitelském úřadě České republiky lze zažádat o změnu jména, nebo příjmení. O povolení změny jména nebo příjmení rozhoduje matriční úřad příslušný dle místa trvalého pobytu nebo posledního trvalého pobytu žadatele v České republice; u nezletilého dítěte matriční úřad v místě jeho trvalého pobytu.

K žádost o změnu jména nebo příjmení zletilého žadatele (DOCX, 27 KB) musí být přiložen:

  • rodný, popř. oddací list žadatele;
  • jde-li o osoby rozvedené, pravomocný rozsudek o rozvodu manželství;
  • jde-li o osoby ovdovělé, úmrtní list;
  • doklad o státním občanství (tj. občanský průkaz, cestovní doklad, osvědčení, popř. potvrzení o státním občanství České republiky, vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství, je-li v něm údaj o státním občanství České republiky uveden), popř. vyplněný dotazník ke zjištění státního občanství České republiky a vydání osvědčení (vydání osvědčení je zpoplatněno dle položky č. 159a Sazebníku poplatků). K dokladu se přikládá Prohlášení o tom, že jste od vydání tohoto dokladu nepozbyl/a české státní občanství;
  • průkaz totožnosti (občanský průkaz, cestovní doklad);
  • doklad o místu trvalého pobytu na území České republiky (občanský průkaz) pokud trvalý pobyt máte;
  • v případě, že manžel/partner státního občana České republiky je cizinec, je nutné v žádosti rovněž uvést datum uzavření sňatku/registrovaného partnerství, popř. kdy došlo ke změně jména či příjmení v cizině;
  • k žádosti o zápis cizího rozhodnutí státní občan České republiky předloží také cizí rozhodnutí o povolení změny jména a příjmení opatřené doložkou o nabytí právní moci a úředním překladem do češtiny;
  • je-li žadatel ženatý/vdaná, může být změna příjmení povolena pouze na základě souhlasu obou manželů. Pokud již o změně příjmení jednoho manžela bylo rozhodnuto, je třeba doložit doklad o této změně s překladem do češtiny;
  • písemný souhlas druhého manžela (PDF, 46 KB) se změnou příjmení (pokud manželství trvá);
  • změna jména a příjmení (kromě změny příjmení hanlivého, výstředního, směšného, zkomoleného, cizojazyčného nebo na dřívější příjmení) je zpoplatněna dle položky 154b Sazebníku poplatků.

Pozn.: Za změnu příjmení manželů, rodičů nebo rodiče a jejich nezletilých dětí na společné příjmení se vybírá jen jeden poplatek. Za změnu příjmení více nezletilých dětí téhož rodiče se vybírá také jen jeden poplatek. Osvobozena od poplatku je změna příjmení, k níž dochází na základě oznámení rozvedeného manžela, že přijímá opět své dřívější příjmení nebo že upouští od užívání společného příjmení vedle příjmení dřívějšího, byla-li tato skutečnost oznámena kterémukoli matričnímu úřadu do šesti měsíců po nabytí právní moci rozsudku o rozvodu.

Pozn.: V případě, že došlo ke změně jména nebo příjmení v cizině v době, kdy žadatel nebyl státním občanem České republiky, není třeba žádat o povolení změny jména nebo příjmení český matriční úřad, nýbrž postačí požádat o zápis cizího rozhodnutí do matriky v České republice.

 

K žádosti o změnu jména nebo příjmení nezletilého dítěte (DOCX, 37 KB) žadatel k písemné odůvodněné žádosti předloží:

  • doklad totožnosti žadatele (občanský průkaz, cestovní doklad, průkaz o povolení k pobytu)
  • rodný list dítěte
  • doklad o stáním občanství dítěte (platný cestovní doklad, osvědčení o státním občanství, občanský průkaz)
  • písemný souhlas druhého rodiče (PDF, 48 KB) se změnou jména/příjmení s úředně ověřeným podpisem, nebo pravomocné rozhodnutí soudu nahrazující tento souhlas
  • písemný souhlas dítěte staršího 15 let (PDF, 48 KB) se změnou jména/příjmení
  • další doklady dle individualit žádosti

Po nabytí právní moci rozhodnutí o změně jména, popř. jmen, nebo příjmení je třeba požádat na základě nově vydaného matričního dokladu o vydání nového občanského průkazu, cestovního dokladu, průkazu o povolení k pobytu, průkazu žadatele o udělení azylu, průkazu o povolení k pobytu azylanta.

Prohlášení o volbě druhého jména

Fyzická osoba, která má v matriční knize zapsáno jedno jméno, může před matričním úřadem v místě svého trvalého pobytu nebo před matričním úřadem, v jehož knize narození je jméno zapsáno, prohlásit, že bude užívat dvě jména. Do matriční knihy lze na pozici druhého jména zapsat jakékoliv existující jméno, a to v správné pravopisné podobě. Nelze zapsat jména zkomolená, zdrobnělá a domácká. Zapsaná dvě jména nesmí být stejná. Fyzické osobě mužského pohlaví nelze zapsat jméno ženské a naopak. Vzniknou-li pochybnosti o existenci jména nebo jeho správné podobě, je občan České republiky povinen předložit doklad vydaný znalcem.

Je-li při zápisu narození občana České republiky do zvláštní matriky (zvláštní matrika tj. Úřad městské části Brno-střed, který je příslušný k zápisu státního občana České republiky narozeného v cizině) na cizozemském matričním dokladu uvedeno více jmen, může prohlásit (za nezletilého učiní prohlášení jeho zákonní zástupci), které z nich, popřípadě, která dvě z nich bude užívat.

Fyzická osoba, která má v matriční knize zapsána k 31. 12. 1949 dvě jména, může před matričním úřadem prohlásit, že bude tato jména užívat. Má-li v této matriční knize zapsána více než dvě jména, může před matričním úřadem prohlásit, které jméno z těchto zapsaných jmen bude užívat jako druhé.

Prohlášení o volbě druhého jména není časově omezeno, nepodléhá správnímu poplatku, lze je učinit pouze jednou a nelze je vzít zpět. Podrobné informace poskytne kterýkoli matriční úřad.

Fyzická osoba je povinna užívat v úředním styku dvě jména, jsou-li zapsána v matriční knize vedené matričním úřadem.

 

Užívání jednoho, případně více příjmení

Fyzická osoba, které byl matričním úřadem vydán matriční doklad, má povinnost užívat v úředním styku příjmení, popřípadě více příjmení, která jsou uvedena na tomto matričním dokladu. Rodným příjmením se rozumí příjmení uvedené v knize narození při narození dítěte, určení otcovství nebo osvojení do nabytí svéprávnosti dítěte a v souvislosti se změnou pohlaví.

Občan může užívat více příjmení pouze za těchto podmínek:

• nabyl-li je podle dříve platných předpisů a je oprávněn je užívat podle tohoto zákona, anebo

• prohlásil-li souhlasně při uzavírání manželství, že příjmení druhého snoubence užívajícího více příjmení bude jejich příjmením společným, anebo

• prohlásil-li při uzavírání manželství, že spolu se společným příjmením bude užívat a na druhém místě uvádět příjmení předchozí, nebo

• jde-li o příjmení dítěte po jeho rodičích, kteří jsou oprávněni užívat více příjmení, nebo

• nabyl-li je v souvislosti s osvojením.

Prohlášení

Fyzická osoba, jejíž příjmení jsou zapsána v knize narození nebo v knize manželství, může prohlásit, že bude užívat pouze jedno, popřípadě dvě příjmení. Za trvání manželství lze takovéto prohlášení učinit pouze souhlasným prohlášením manželů. Prohlásila-li fyzická osoba při uzavírání manželství, že spolu se společným příjmením bude užívat a na druhém místě uvádět příjmení předchozí, nelze prohlášením upustit od užívání společného příjmení, jestliže toto manželství trvá.

Prohlásila-li fyzická osoba při uzavírání manželství, že si ponechá své dosavadní příjmení, které je složeno z více příjmení, a tato příjmení užívají společné nezletilé děti manželů, prohlášení o upuštění od užívání příjmení lze za trvání manželství učinit pouze se souhlasem druhého manžela a vztahuje se i na společné nezletilé děti manželů.

Ponechají-li si manželé po uzavření manželství svá dosavadní příjmení, mohou učinit prohlášení, že se dohodli na společném příjmení jednoho z nich. Prohlášení se vztahuje i na společné nezletilé děti manželů.

Při zápisu manželství uzavřeného na území cizího státu zvláštní matrika na základě žádosti občana uvede jeho příjmení i příjmení jeho manžela v podobě uvedené na cizozemském matričním dokladu nebo dokladu totožnosti anebo v potvrzení cizího státu.



Zdroj datwww.mzv.cz
Originálmzv.cz/nicosia/cz/viza_a_konzularni_informace/zmena_jmena_nebo_prijmeni.html
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.