Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 8 – 9 October 2021
Preferential votes for candidates
Region: Hlavni mesto Praha
Municipality: Praha 7
Party: Svoboda a prima demokracie (SPD)
Preferential votes for candidates – Party SPD – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Nerusil Josef Mgr.
35
33
4.42
2
Cizek Jan
45
25
3.35
3
Novak Vitezslav
48
17
2.28
4
Kobza Jiri Mgr.
65
71
9.53
5
Zumrova Lenka
31
9
1.20
6
Fikerle Rostislav
71
0
0.00
7
Urban Milan Dr.-Ing.
61
8
1.07
8
Dvorakova Jana Mgr. Bc.
69
11
1.47
9
Cingrosova Klara MUDr.
54
20
2.68
10
Pechmann Libor Ing.
57
8
1.07
11
Novak Vladimir Ing.
38
6
0.80
12
Bondarenkova Vladimira JUDr.
45
25
3.35
13
Brillant Petr JUDr.
49
14
1.87
14
Novakova Lucie
39
8
1.07
15
Svitakova Katerina
38
9
1.20
16
Zizka Jan
67
10
1.34
17
Vitek Vaclav
50
6
0.80
18
Muller Josef
57
2
0.26
Preferential votes for candidates – Party SPD – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
19
Nachtmann Petr
46
4
0.53
20
Pokorna Michaela
43
5
0.67
21
Kopcek Robert
54
2
0.26
22
Klima Karel
62
4
0.53
23
Buzek Pavel Ing.
64
1
0.13
24
Pecho Pavel
47
2
0.26
25
Oplt Karel Ing.
76
8
1.07
26
Smid Vaclav
58
1
0.13
27
Valut Rene
62
3
0.40
28
Janulik Robert
39
6
0.80
29
Kosar Milan
77
2
0.26
30
Kavrza Jan
37
0
0.00
31
Saska David
53
4
0.53
32
Kovarik Zdenek Mgr.
69
0
0.00
33
Mezey Josef Mgr.
68
6
0.80
34
Wunsche Milan Ing.
64
12
1.61
35
Smidt Radek
42
6
0.80
36
Subrt David
51
2
0.26
Total number of votes for the selected party and territory: 745