Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 8 – 9 October 2021
Preferential votes for candidates
Region: Hlavni mesto Praha
Point of handover: Praha 2
Party: VOLNY blok
Preferential votes for candidates – Party Volny blok – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Bobosikova Jana Ing.
57
32
19.87
2
Ploc David Tygr Mgr. MBA
48
26
16.14
3
Novacek Radek
54
15
9.31
4
Kurka Robert
48
9
5.59
5
Kratochvilova Renata
52
4
2.48
6
Dobrodinska Andrea
55
5
3.10
7
Tandlerova Katerina MVDr.
51
6
3.72
8
Mach Milos
55
4
2.48
9
Richterova Jaroslava Mgr.
75
4
2.48
10
Finsterle Tomas Ing. et Ing.
33
4
2.48
11
Teyrovska Michaela Ing.
53
1
0.62
12
Leggieri Ziead Ing. MBA
54
0
0.00
13
Brozkova Vera
80
0
0.00
14
Lattner Daniel Mgr.
59
0
0.00
15
Pokorny David
62
0
0.00
16
Markovic Milan
46
1
0.62
17
Pychova Magda Ing.
62
0
0.00
18
Majer Pavel
45
6
3.72
Preferential votes for candidates – Party Volny blok – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
19
Buchvaldova Hana
68
0
0.00
20
Kaderabek Jan
55
1
0.62
21
Zikmund Roman MBA
55
0
0.00
22
Vespalec Petr Mgr.
45
3
1.86
23
Novy Roman
51
0
0.00
24
Alfery Miroslav
51
0
0.00
25
Kejnovsky Jaroslav
52
0
0.00
26
Sperlingova Ladislava
43
1
0.62
27
Kratochvil Tomas
48
0
0.00
28
Krejdl Frantisek
56
2
1.24
29
Sperling Josef
49
0
0.00
30
Dudek Zdenek
47
1
0.62
31
Zikmund Michala
44
0
0.00
32
Mitrovsky Tomas
61
0
0.00
33
Robovski Filip Mgr.
56
3
1.86
34
Vondrackova Dana
61
2
1.24
35
Nachlingerova Sarka
55
1
0.62
36
Liska Richard
46
3
1.86
Total number of votes for the selected party and territory: 161