Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 8 – 9 October 2021
Preferential votes for candidates
Region: Hlavni mesto Praha
Point of handover: Praha-Dablice
Party: Komunisticka strana Cech a Moravy
Preferential votes for candidates – Party KSCM – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Semelova Marta Mgr.
61
3
7.31
2
Krajca Milan
38
3
7.31
3
Petricek Lubos DiS.
32
2
4.87
4
Proksanova Petra Mgr.
36
0
0.00
5
Skala Josef PhDr. CSc.
69
3
7.31
6
Simunek Petr
56
3
7.31
7
Blasko Roman
52
1
2.43
8
Korjagin Artom
33
6
14.63
9
Dolejs Jiri Ing.
60
3
7.31
10
Ambroz Pavel
63
0
0.00
11
Hruza Ivan JUDr.
67
0
0.00
12
Horak Jiri PhDr. CSc.
68
0
0.00
13
Kvacskai Robert
43
0
0.00
14
Perez Michael JUDr.
71
2
4.87
15
Macek Milan RNDr. CSc.
64
0
0.00
16
Vlcek Petr Ing.
42
0
0.00
17
Skoupil Karel
68
0
0.00
18
Kvapil Jaroslav Bc. DiS.
43
0
0.00
Preferential votes for candidates – Party KSCM – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
19
Petelik Jaromir Mgr.
38
0
0.00
20
Kupsky Zbysek
49
1
2.43
21
Klusak Michal
42
0
0.00
22
Latal Ivo Mgr. Bc. et Bc.
54
0
0.00
23
Chaloupka Vladimir Ing.
63
0
0.00
24
Vesela Natalie Ing.
40
1
2.43
25
Zeman Jan Ing. CSc.
64
0
0.00
26
Vrobel Lukas
33
0
0.00
27
Kopal Vladislav
67
0
0.00
28
Pluhacek Vladimir
70
0
0.00
29
Plachy Rostislav PhDr.
68
0
0.00
30
Roskot Vladimir Ing.
71
0
0.00
31
Franek Pavel Ing.
75
0
0.00
32
Freund Jiri Ing.
70
0
0.00
33
Bouda Pavel
71
0
0.00
34
Kurandova Jirina Bc.
61
0
0.00
35
Pospisilova Vendulka
47
0
0.00
36
Botor Jaroslav JUDr.
65
0
0.00
Total number of votes for the selected party and territory: 41