Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 8 – 9 October 2021
Preferential votes for candidates
Region: Hlavni mesto Praha
Point of handover: Praha 15
Party: PRISAHA - obcanske hnuti Roberta Slachty
Preferential votes for candidates – Party PRISAHA – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Hynek Jiri RNDr.
60
32
4.79
2
Cervenka David Mgr.
39
17
2.54
3
Vrublova Martina
43
14
2.09
4
Hofmanova Jirina RNDr. Ph.D.
69
15
2.24
5
Tichy Karel Bc.
63
0
0.00
6
Matulik Jiri Bc.
45
17
2.54
7
Fule Jaromir Ing.
57
1
0.14
8
Kotaska Petr Ing.
57
2
0.29
9
Grmela Tomas Mgr. Bc.
44
3
0.44
10
Husa Martin Mgr. Ing.
47
16
2.39
11
Svatkova Irena
58
2
0.29
12
Maly Jan Ing.
55
8
1.19
13
Prokupkova Jana
35
8
1.19
14
Stola Dalibor
40
6
0.89
15
Janousek Marian Mgr. Bc.
44
4
0.59
16
Dedic Jiri
75
0
0.00
17
Silhavy Vaclav Mgr.
66
0
0.00
18
Saitz Gustav
70
0
0.00
Preferential votes for candidates – Party PRISAHA – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
19
Spirov Pavel Ing.
37
8
1.19
20
Nema Attila
50
3
0.44
21
Ticha Katerina
34
7
1.04
22
Vorackova Romana
49
0
0.00
23
Luczy Dusan
80
0
0.00
24
Zrustova Vera Bc.
50
0
0.00
25
Selingerova Jana Ing.
42
4
0.59
26
Stieber Josef MUDr.
61
3
0.44
27
Capkova Hana
67
4
0.59
28
Hillermann Iva
49
6
0.89
29
Samarkova Alena Mgr.
44
8
1.19
30
Lansky Vladimir
56
1
0.14
31
Simacek Vaclav
48
2
0.29
32
Platilova Monika
46
4
0.59
34
Klus Zdenek
69
1
0.14
35
Hymplova Lucie
36
3
0.44
36
Mlcoch Jan Bc.
43
1
0.14
-
-
-
-
-
Total number of votes for the selected party and territory: 668