Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 8 – 9 October 2021
Preferential votes for candidates
Region: Hlavni mesto Praha
Point of handover: Praha 15
Party: Svoboda a prima demokracie (SPD)
Preferential votes for candidates – Party SPD – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Nerusil Josef Mgr.
35
46
5.19
2
Cizek Jan
45
25
2.82
3
Novak Vitezslav
48
12
1.35
4
Kobza Jiri Mgr.
65
85
9.59
5
Zumrova Lenka
31
16
1.80
6
Fikerle Rostislav
71
3
0.33
7
Urban Milan Dr.-Ing.
61
10
1.12
8
Dvorakova Jana Mgr. Bc.
69
11
1.24
9
Cingrosova Klara MUDr.
54
24
2.70
10
Pechmann Libor Ing.
57
7
0.79
11
Novak Vladimir Ing.
38
13
1.46
12
Bondarenkova Vladimira JUDr.
45
22
2.48
13
Brillant Petr JUDr.
49
14
1.58
14
Novakova Lucie
39
12
1.35
15
Svitakova Katerina
38
10
1.12
16
Zizka Jan
67
13
1.46
17
Vitek Vaclav
50
4
0.45
18
Muller Josef
57
2
0.22
Preferential votes for candidates – Party SPD – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
19
Nachtmann Petr
46
8
0.90
20
Pokorna Michaela
43
5
0.56
21
Kopcek Robert
54
2
0.22
22
Klima Karel
62
3
0.33
23
Buzek Pavel Ing.
64
5
0.56
24
Pecho Pavel
47
7
0.79
25
Oplt Karel Ing.
76
4
0.45
26
Smid Vaclav
58
5
0.56
27
Valut Rene
62
4
0.45
28
Janulik Robert
39
3
0.33
29
Kosar Milan
77
1
0.11
30
Kavrza Jan
37
5
0.56
31
Saska David
53
2
0.22
32
Kovarik Zdenek Mgr.
69
2
0.22
33
Mezey Josef Mgr.
68
1
0.11
34
Wunsche Milan Ing.
64
10
1.12
35
Smidt Radek
42
5
0.56
36
Subrt David
51
3
0.33
Total number of votes for the selected party and territory: 886