Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 8 – 9 October 2021
Preferential votes for candidates
Region: Jihomoravsky kraj
District: Znojmo
Municipality: Preskace
Party: PRISAHA - obcanske hnuti Roberta Slachty
Preferential votes for candidates – Party PRISAHA – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Slachta Robert Mgr.
50
1
20.00
2
Rouzek Milos Mgr.
50
0
0.00
3
Jadrna Lenka MBA
51
0
0.00
4
Horsky Lukas Ing.
46
0
0.00
5
Schmied Daniel
43
0
0.00
6
Cerny Pavel
47
0
0.00
7
Stara Alena
66
0
0.00
8
Pitrun Tomas
53
0
0.00
9
Hrebackova Jaroslava
58
0
0.00
10
Ohera Bohdan
52
0
0.00
11
Skoupilova Blanka
66
0
0.00
12
Zalesky Milan
37
0
0.00
13
Hlavickova Zdenka
60
0
0.00
14
Vandas Pavel
47
0
0.00
15
Florus Zdenek
51
0
0.00
16
Fladr Jaroslav Bc.
49
0
0.00
17
Misarova Petra
51
0
0.00
Preferential votes for candidates – Party PRISAHA – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
18
Zurek Petr Mgr.
43
0
0.00
19
Balcarkova Darja Mgr. DiS.
48
0
0.00
20
Saab Lukas
33
0
0.00
21
Mitas Karel
45
0
0.00
22
Stonackova Andrea
51
0
0.00
23
Hemala Petr
52
0
0.00
24
Sedlackova Andrea
49
0
0.00
25
Znojil Lubomir PhDr.
57
0
0.00
26
Juracek Jiri
41
0
0.00
27
Kiowska Zdenka
44
0
0.00
28
Fiser Bohuslav
65
0
0.00
29
Lanyi Marketa
46
0
0.00
30
Komenda Lukas
32
0
0.00
31
Dunda Marek
22
0
0.00
32
Dioba Jolana Timea
47
0
0.00
33
Sedlacek Petr
37
0
0.00
34
Psota Martin
49
0
0.00
Total number of votes for the selected party and territory: 5