Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 8 – 9 October 2021
Preferential votes for candidates
Region: Jihomoravsky kraj
District: Brno-mesto
Point of handover: Brno-Turany
Party: PIRATI a STAROSTOVE
Preferential votes for candidates – Party Pirati+STAN – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Holomcik Radek Mgr.
36
23
5.18
2
Krutakova Jana Ing.
59
99
22.29
3
Vymazal Tomas
31
22
4.95
4
Marciniszyn Michal Mgr.
42
6
1.35
5
Nevrkla Pavel Mgr.
35
7
1.57
7
Hajek Martin Mgr.
51
69
15.54
8
Vyplel Adam Ing.
27
7
1.57
9
Musilova Radka Bc.
34
31
6.98
10
Flek Josef Mgr.
33
58
13.06
11
Vitek Filip
41
3
0.67
12
Quittova Petra Bc.
49
91
20.49
13
Boxan Martin Bc.
40
1
0.22
14
Ulbrich Michael Bc.
29
23
5.18
15
Dolezal Lukas Bc.
32
6
1.35
16
Stanek Rudolf Ing. Mgr.
58
12
2.70
17
Krizka Vit Mgr.
33
3
0.67
18
David Lukas Mgr.
43
8
1.80
Preferential votes for candidates – Party Pirati+STAN – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
19
Pastircak Tomas Mgr.
32
5
1.12
20
Duris Ondrej Mgr.
38
5
1.12
21
Travnikova Anna
37
7
1.57
22
Jelinek Ota Mgr.
51
12
2.70
23
Hvizdova Kristyna Bc.
30
12
2.70
24
Hlubinka Jakub Ing.
30
8
1.80
25
Dolezal Patrik Bc.
49
1
0.22
26
Malek Pavel Mgr.
44
4
0.90
27
Turek Lahova Barbora Mgr.
33
11
2.47
28
Jimramovsky Filip Bc.
25
2
0.45
29
Hanus Dusan Mgr.
40
3
0.67
30
Nohavicova Eliska Bc.
38
17
3.82
31
Brodzak Jan Ing.
38
3
0.67
32
Kunat Jan Ing. Ph.D.
49
9
2.02
33
Zemek Adam Mgr.
30
1
0.22
34
Kuchynka Jan
62
1
0.22
-
-
-
-
-
Total number of votes for the selected party and territory: 444