Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 8 – 9 October 2021
Preferential votes for candidates
Region: Moravskoslezsky kraj
District: Frydek-Mistek
Municipality: Velopoli
Party: SPOLU - ODS, KDU-CSL, TOP 09
Preferential votes for candidates – Party SPOLU – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Stanjura Zbynek Ing.
57
2
3.57
2
Golasowska Pavla Mgr. Bc. DiS.
57
14
25.00
3
Janda Jakub Bc.
43
1
1.78
4
Carbol Jiri Ing.
62
10
17.85
5
Nemeckova Crkvenjas Zdenka MUDr. MBA
45
6
10.71
6
Kolonicny Jan Ing. Ph.D.
47
4
7.14
7
Dekicky Jan
40
0
0.00
8
Navratil Jiri Bc. MBA
44
6
10.71
9
Klimsa Dalibor Bc.
53
0
0.00
10
Blazek Matej Bc.
24
0
0.00
11
Rezacova Petra Mgr.
44
4
7.14
12
Strzondala Roman RNDr.
56
3
5.35
13
Benda Leopold Ing.
42
0
0.00
14
Krehlikova Stepanka Mgr. DiS.
35
3
5.35
15
Ivan Radim Mgr.
31
0
0.00
16
Kana Radek Mgr.
42
0
0.00
17
Stankayova Pavlina Mgr.
42
3
5.35
18
Skrobanek Michal
27
0
0.00
Preferential votes for candidates – Party SPOLU – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
19
Lotko Robin Bc. DiS.
29
1
1.78
20
Vyvleckova Marketa Ing.
36
6
10.71
21
Dobrozemsky Vaclav JUDr.
32
0
0.00
22
Tietz Roman Ing.
34
1
1.78
23
Perutka Jaroslav
57
0
0.00
24
Netusil Pavel Mgr.
50
0
0.00
25
Hamrus Roman Mgr.
53
0
0.00
26
Kudela Petr Ing.
52
2
3.57
27
Schramm Patrik Ing.
47
0
0.00
28
Fajtlova Vlasta Ing.
39
0
0.00
29
Horinek Michal Mgr.
44
0
0.00
30
Gazda Martin Ing.
36
0
0.00
31
Malota Oldrich Bc.
59
0
0.00
32
Jedelsky Marcel Mgr.
56
0
0.00
33
Kucera Jaroslav Ing.
52
0
0.00
34
Bednarik Karel
57
0
0.00
35
Srubar Martin Mgr.
42
0
0.00
36
Baca Slavomir
48
0
0.00
Total number of votes for the selected party and territory: 56