Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 8 – 9 October 2021
Preferential votes for candidates
Region: Moravskoslezsky kraj
District: Frydek-Mistek
Municipality: Lucina
Party: PIRATI a STAROSTOVE
Preferential votes for candidates – Party Pirati+STAN – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Cernohorsky Lukas Ing.
36
4
4.16
2
Polansky Ondrej Ing.
37
3
3.12
3
Galuszka Daniel Bc.
26
1
1.04
4
Letocha Petr
37
6
6.25
5
Murzynova Veronika
35
3
3.12
6
Brnakova Hana Bc.
49
3
3.12
7
Hoffmannova Andrea Mgr. Ph.D.
38
2
2.08
8
Lipner Jan Ing.
56
3
3.12
9
Tichy Jakub Bc. et Bc.
36
2
2.08
10
Rataj Michael PhDr. Ph.D.
52
5
5.20
11
Babic Marian Mgr.
39
0
0.00
12
Machalova Vladimira Mgr.
53
4
4.16
13
Klocova Alena Mgr.
53
2
2.08
14
Sebelova Michaela Mgr.
39
9
9.37
15
Redr Martin Mgr.
45
1
1.04
16
Martinak Petr Ing.
59
6
6.25
17
Novackova Pavlina Bc.
33
1
1.04
18
Kubny Lukas Ing.
41
1
1.04
Preferential votes for candidates – Party Pirati+STAN – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
19
Branna Bara BcA.
25
1
1.04
20
Jurecek Jiri Mgr.
41
1
1.04
21
Zidek Arnost Mgr. Ph.D.
45
0
0.00
22
Nemecek Lukas
38
1
1.04
23
Kravcik Radim Mgr.
41
0
0.00
24
Sigut Roman Mgr. Bc.
44
0
0.00
25
Parchansky Vaclav Ing. Ph.D.
33
0
0.00
26
Kapkova Sarka Mgr.
55
0
0.00
27
Davidova Michaela Mgr.
37
0
0.00
28
Szturc Jan
35
0
0.00
29
Breskovec Michael Ing.
43
0
0.00
30
Ligocka Andrea
39
0
0.00
31
Simkanic Radek Ing. DiS.
32
0
0.00
32
Bliznakova Hana PhDr.
52
2
2.08
33
Rucka Ondrej JUDr.
38
0
0.00
34
Sedlak Martin Ing.
54
0
0.00
35
Kupcova Zdenka
46
0
0.00
36
Dostal Vitezslav
61
0
0.00
Total number of votes for the selected party and territory: 96