Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 8 – 9 October 2021
Preferential votes for candidates
Region: Moravskoslezsky kraj
District: Karvina
Municipality: Karvina
Party: Strana zelenych
Preferential votes for candidates – Party Zeleni – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Duskova Martina Mgr.
42
15
9.49
2
Hennhofer Dennis Mgr.
28
7
4.43
3
Jahudka Vanikova Gabriela MUDr.
49
14
8.86
4
Urbankova Veronika Mgr.
38
7
4.43
5
Brady Pavla Ing.
49
4
2.53
6
Visek Jindrich Ing.
41
1
0.63
7
Larmer Filip Bc. et Bc.
31
5
3.16
8
Streitova Simona
53
6
3.79
9
Syrovatka Ondrej Mgr.
42
1
0.63
10
Kadlecova Sarka Ing.
40
2
1.26
11
Volny Daniel MgA.
37
3
1.89
12
Cinkova Veronika Bc.
30
4
2.53
13
Vrchovsky Ladislav
73
2
1.26
14
Borejova Karin
49
1
0.63
15
Bartek Pavel Mgr.
67
0
0.00
16
Parmova Radana PaedDr.
61
3
1.89
17
Smotek Rene BcA.
49
1
0.63
18
Sochorova Sarka DiS.
45
3
1.89
Preferential votes for candidates – Party Zeleni – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
19
Macha Vladan Ing.
57
1
0.63
20
Krajcova Tana Bc.
37
2
1.26
21
Stocek Rostislav Ing.
46
0
0.00
22
Kazicka Katerina Bc.
52
2
1.26
23
Manis Martin
51
1
0.63
24
Novackova Zdenka Mgr.
63
1
0.63
25
Vahala Dalibor Mgr.
35
1
0.63
26
Svobodova Alena
58
1
0.63
27
Haupt Lukas Bc.
45
0
0.00
28
Pospechova Helena
61
3
1.89
29
Packa Martin Mgr.
41
3
1.89
30
Zadrick Karin MgA.
46
4
2.53
31
Becak Pavel
52
1
0.63
32
Pesat Richard Mgr.
45
3
1.89
33
Cech David Mgr.
36
1
0.63
34
Durcak Pavel Ing.
40
0
0.00
35
Jancarikova Lucie
35
3
1.89
36
Gabzdyl Milan Ing.
42
3
1.89
Total number of votes for the selected party and territory: 158