Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 8 – 9 October 2021
Preferential votes for candidates
Region: Moravskoslezsky kraj
District: Karvina
Municipality: Karvina
Party: Svoboda a prima demokracie (SPD)
Preferential votes for candidates – Party SPD – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Okamura Tomio
49
815
26.67
2
Sila Jan MUDr.
71
100
3.27
3
Sladecek Karel Mgr.
58
50
1.63
4
Harvanek Peter Ing.
47
62
2.02
5
Stanek Pavel Ing.
54
46
1.50
6
Malcharova Marie
57
26
0.85
7
Gawlas Petr
59
38
1.24
8
Bodzsar Radomil
65
11
0.36
9
Porizka Michal
56
10
0.32
10
Stuchlik Petr
53
48
1.57
11
Liska Pavel
50
6
0.19
12
Sedlacek Zdenek
71
10
0.32
13
Postulkova Gabriela
30
47
1.53
14
Turska Veronika
47
34
1.11
15
Stary Robert
52
11
0.36
16
Kafonek Jaromir
66
2
0.06
17
Dendis Pavel Ing.
42
25
0.81
18
Telarik Ivan
74
1
0.03
Preferential votes for candidates – Party SPD – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
19
Frankova Nadezda MUDr.
67
37
1.21
20
Krpel Tomas Mgr.
54
10
0.32
21
Triska Roman
49
68
2.22
22
Matuszek Jiri Ing. CSc.
72
5
0.16
23
Varadzin Jan
48
32
1.04
24
Stwiertniova Nadezda Bc.
63
21
0.68
25
Vitkova Nikola Bc.
33
44
1.44
26
Kawecki Ondrej
26
22
0.72
27
Kysilkova Ivana Mgr.
54
4
0.13
28
Burgertova Milena
46
5
0.16
29
Zyla Roman
50
25
0.81
30
Podeszfa Rostislav
51
7
0.22
31
Velicka Lukas Ing.
39
22
0.72
32
Goldova Vladimira
55
10
0.32
33
Fiuraskova Anna
78
5
0.16
34
Cywka Oskar
44
5
0.16
35
Gavron Jan Ing.
57
19
0.62
36
Veselsky Jaroslav Ing.
77
3
0.09
Total number of votes for the selected party and territory: 3 055