Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 8 – 9 October 2021
Preferential votes for candidates
Region: Moravskoslezsky kraj
District: Novy Jicin
Municipality: Jesenik nad Odrou
Party: Trikolora Svobodni Soukromnici
Preferential votes for candidates – Party TSS – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Sramek Alfred JUDr.
44
2
5.88
2
Klein Radomir Ing.
54
2
5.88
3
Hrivnac Libor
61
0
0.00
4
Thaisz Petr Mgr. MBA
55
0
0.00
5
Kubica Magnuskova Iveta Mgr.
38
1
2.94
6
Stanovsky Vitezslav Bc.
49
1
2.94
7
Vlk Jiri
51
0
0.00
8
Owczarzy Roman
53
0
0.00
9
Polasek Rene
55
0
0.00
10
Bartosik Jan
56
1
2.94
11
Kolenovsky Martin
41
3
8.82
12
Honajzer Martin Ing.
52
1
2.94
13
Hajek David Ing.
42
0
0.00
14
Matzkeova Iveta
54
0
0.00
15
Siudova Jarmila
63
0
0.00
16
Schreiber Ladislav
68
0
0.00
17
Kohut David
41
1
2.94
18
Toporska Jaroslava Bc.
52
0
0.00
Preferential votes for candidates – Party TSS – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
19
Kafkova Ivana
54
0
0.00
20
Muzik Jan Mgr.
64
0
0.00
21
Viktoryn Petr
50
0
0.00
22
Kluz David
29
0
0.00
23
Simu Vangelis
51
0
0.00
24
Vochozka Tomas
40
0
0.00
25
Rajski Martin Ing.
35
0
0.00
26
Stracankova Ester Bc.
44
0
0.00
27
Medrik Petr
47
0
0.00
28
Machura Lukas Mgr.
42
1
2.94
29
Vrabka Martin
40
0
0.00
30
Cmiel Filip Ing. Ph.D.
47
0
0.00
31
Svoboda Vojtech
27
1
2.94
32
Zakovcik Jaromir
46
0
0.00
33
Glonka Milan Ing.
44
0
0.00
34
Vasicek Jiri Ing. MBA
43
0
0.00
35
Gorny Jan
35
0
0.00
36
Simicek Marcel
49
1
2.94
Total number of votes for the selected party and territory: 34