Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 8 – 9 October 2021
Preferential votes for candidates
Region: Moravskoslezsky kraj
District: Novy Jicin
Point of handover: Fulnek
Party: Svoboda a prima demokracie (SPD)
Preferential votes for candidates – Party SPD – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Okamura Tomio
49
51
14.36
2
Sila Jan MUDr.
71
7
1.97
3
Sladecek Karel Mgr.
58
5
1.40
4
Harvanek Peter Ing.
47
4
1.12
5
Stanek Pavel Ing.
54
2
0.56
6
Malcharova Marie
57
1
0.28
7
Gawlas Petr
59
7
1.97
8
Bodzsar Radomil
65
0
0.00
9
Porizka Michal
56
2
0.56
10
Stuchlik Petr
53
0
0.00
11
Liska Pavel
50
10
2.81
12
Sedlacek Zdenek
71
1
0.28
13
Postulkova Gabriela
30
4
1.12
14
Turska Veronika
47
1
0.28
15
Stary Robert
52
1
0.28
16
Kafonek Jaromir
66
1
0.28
17
Dendis Pavel Ing.
42
3
0.84
18
Telarik Ivan
74
0
0.00
Preferential votes for candidates – Party SPD – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
19
Frankova Nadezda MUDr.
67
7
1.97
20
Krpel Tomas Mgr.
54
1
0.28
21
Triska Roman
49
1
0.28
22
Matuszek Jiri Ing. CSc.
72
1
0.28
23
Varadzin Jan
48
4
1.12
24
Stwiertniova Nadezda Bc.
63
0
0.00
25
Vitkova Nikola Bc.
33
3
0.84
26
Kawecki Ondrej
26
0
0.00
27
Kysilkova Ivana Mgr.
54
1
0.28
28
Burgertova Milena
46
5
1.40
29
Zyla Roman
50
2
0.56
30
Podeszfa Rostislav
51
0
0.00
31
Velicka Lukas Ing.
39
1
0.28
32
Goldova Vladimira
55
0
0.00
33
Fiuraskova Anna
78
3
0.84
34
Cywka Oskar
44
0
0.00
35
Gavron Jan Ing.
57
2
0.56
36
Veselsky Jaroslav Ing.
77
0
0.00
Total number of votes for the selected party and territory: 355