Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 8 – 9 October 2021
Preferential votes for candidates
Region: Stredocesky kraj
District: Benesov
Municipality: Benesov
Party: PIRATI a STAROSTOVE
Preferential votes for candidates – Party Pirati+STAN – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Rakusan Vit Mgr.
43
710
44.09
2
Kocmanova Klara
28
115
7.14
3
Kopriva Frantisek
25
97
6.02
4
Lochman Ondrej Mgr. Ph.D.
40
322
20.00
5
Zandl Patrick
47
31
1.92
6
Drtina Stepan Mgr.
27
35
2.17
7
Kovarova Vera Ing.
57
271
16.83
8
Vanca Matous Mgr. Bc. et Bc.
31
21
1.30
9
Pozivilova Michailidu Dominika MgA.
41
35
2.17
10
Exner Martin
57
148
9.19
11
Karim Martin JUDr.
55
28
1.73
12
Urbanova Barbora Ing.
30
235
14.59
13
Licka Jan Ing.
40
21
1.30
14
Polansky Adam Mgr.
31
83
5.15
15
Tomas Petr
51
5
0.31
16
Halada Petr
59
23
1.42
17
Netusil Daniel Ing.
29
190
11.80
Preferential votes for candidates – Party Pirati+STAN – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
18
Michl Marek
48
8
0.49
19
Kubaljak Vaclav Bc.
32
37
2.29
20
Dousova Silvia Mgr. Bc.
47
54
3.35
21
Kvitova Tereza Bc.
35
27
1.67
22
Balkova Marketa
47
17
1.05
23
Lehejcek Jiri Mgr. Ing. Ph.D.
34
20
1.24
24
Nechanicky Pavel MUDr.
63
11
0.68
25
Cernohous Radek
55
1
0.06
26
Krizova Miroslava Ing.
43
23
1.42
27
Hazlinska Veronika Bc.
25
19
1.18
28
Kadrnozka Martin Mgr.
48
144
8.94
29
Lajbner Zdenek RNDr. Ph.D.
43
7
0.43
30
Semansky Rudolf
53
13
0.80
31
Luftova Simona Mgr.
48
10
0.62
32
Loskot Jiri
65
6
0.37
33
Prokop Jan
40
10
0.62
34
Pilat Lukas MBA
36
66
4.09
Total number of votes for the selected party and territory: 1 610