Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 8 – 9 October 2021
Preferential votes for candidates
Region: Stredocesky kraj
District: Benesov
Municipality: Nespeky
Party: SPOLU - ODS, KDU-CSL, TOP 09
Preferential votes for candidates – Party SPOLU – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Skopecek Jan Ing. et Ing. Ph.D.
40
15
10.27
2
Langsadlova Helena Mgr.
57
10
6.84
3
Kupka Martin Mgr.
45
14
9.58
4
Munzar Vojtech Ing.
44
0
0.00
5
Jakob Jan
38
3
2.05
6
Havranek Jiri Ing.
28
6
4.10
7
Bendl Petr Ing.
55
3
2.05
8
Novakova Nina Mgr.
67
4
2.73
9
Hofmann Jan
36
3
2.05
10
Slavik Jiri
53
1
0.68
11
Pavlik Pavel Ing.
51
4
2.73
12
Pleskac Jan Mgr.
32
0
0.00
13
Klinecky Tomas Mgr.
41
0
0.00
14
Martinec Tomas Ing. Ph.D.
43
0
0.00
15
Lang Petr Ing.
56
1
0.68
16
Banka Jiri
21
1
0.68
17
Moldrik Tomas Mgr.
45
1
0.68
Preferential votes for candidates – Party SPOLU – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
18
Skoloud Marek Mgr.
33
0
0.00
19
Smetana Martin Bc.
49
2
1.36
20
Egartova Jitka Mgr.
44
4
2.73
21
Kotkova Lenka DiS.
40
2
1.36
22
Stibr Ludek PaedDr.
62
3
2.05
23
Patak Petr Mgr. DiS.
36
0
0.00
24
Simkova Ludmila Mgr.
48
3
2.05
25
Zapletal Michal Mgr.
52
0
0.00
26
Havelkova Jana Ing.
62
2
1.36
27
Slaby Tomas Mgr.
32
2
1.36
28
Salamon Tomas Ing. et Ing. MBA, Ph.D.
43
0
0.00
29
Soudek Petr RNDr. ThMgr. Ph.D.
50
0
0.00
30
Minarik David
48
0
0.00
31
Novak Tomas
52
3
2.05
32
Forejt Tomas
58
1
0.68
33
Prochazka Vaclav Ing.
28
2
1.36
34
Blazek Oskar
27
1
0.68
Total number of votes for the selected party and territory: 146