Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 8 – 9 October 2021
Preferential votes for candidates
Region: Stredocesky kraj
District: Benesov
Municipality: Olbramovice
Party: PIRATI a STAROSTOVE
Preferential votes for candidates – Party Pirati+STAN – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Rakusan Vit Mgr.
43
69
46.93
2
Kocmanova Klara
28
8
5.44
3
Kopriva Frantisek
25
2
1.36
4
Lochman Ondrej Mgr. Ph.D.
40
33
22.44
5
Zandl Patrick
47
0
0.00
6
Drtina Stepan Mgr.
27
1
0.68
7
Kovarova Vera Ing.
57
32
21.76
8
Vanca Matous Mgr. Bc. et Bc.
31
3
2.04
9
Pozivilova Michailidu Dominika MgA.
41
5
3.40
10
Exner Martin
57
18
12.24
11
Karim Martin JUDr.
55
0
0.00
12
Urbanova Barbora Ing.
30
28
19.04
13
Licka Jan Ing.
40
0
0.00
14
Polansky Adam Mgr.
31
3
2.04
15
Tomas Petr
51
0
0.00
16
Halada Petr
59
7
4.76
17
Netusil Daniel Ing.
29
5
3.40
Preferential votes for candidates – Party Pirati+STAN – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
18
Michl Marek
48
0
0.00
19
Kubaljak Vaclav Bc.
32
3
2.04
20
Dousova Silvia Mgr. Bc.
47
7
4.76
21
Kvitova Tereza Bc.
35
2
1.36
22
Balkova Marketa
47
4
2.72
23
Lehejcek Jiri Mgr. Ing. Ph.D.
34
1
0.68
24
Nechanicky Pavel MUDr.
63
2
1.36
25
Cernohous Radek
55
0
0.00
26
Krizova Miroslava Ing.
43
2
1.36
27
Hazlinska Veronika Bc.
25
1
0.68
28
Kadrnozka Martin Mgr.
48
7
4.76
29
Lajbner Zdenek RNDr. Ph.D.
43
1
0.68
30
Semansky Rudolf
53
2
1.36
31
Luftova Simona Mgr.
48
2
1.36
32
Loskot Jiri
65
0
0.00
33
Prokop Jan
40
0
0.00
34
Pilat Lukas MBA
36
6
4.08
Total number of votes for the selected party and territory: 147