Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 8 – 9 October 2021
Preferential votes for candidates
Region: Stredocesky kraj
District: Benesov
Municipality: Postupice
Party: SPOLU - ODS, KDU-CSL, TOP 09
Preferential votes for candidates – Party SPOLU – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Skopecek Jan Ing. et Ing. Ph.D.
40
16
10.73
2
Langsadlova Helena Mgr.
57
9
6.04
3
Kupka Martin Mgr.
45
13
8.72
4
Munzar Vojtech Ing.
44
7
4.69
5
Jakob Jan
38
2
1.34
6
Havranek Jiri Ing.
28
9
6.04
7
Bendl Petr Ing.
55
2
1.34
8
Novakova Nina Mgr.
67
7
4.69
9
Hofmann Jan
36
0
0.00
10
Slavik Jiri
53
5
3.35
11
Pavlik Pavel Ing.
51
14
9.39
12
Pleskac Jan Mgr.
32
0
0.00
13
Klinecky Tomas Mgr.
41
1
0.67
14
Martinec Tomas Ing. Ph.D.
43
1
0.67
15
Lang Petr Ing.
56
2
1.34
16
Banka Jiri
21
6
4.02
17
Moldrik Tomas Mgr.
45
0
0.00
Preferential votes for candidates – Party SPOLU – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
18
Skoloud Marek Mgr.
33
4
2.68
19
Smetana Martin Bc.
49
5
3.35
20
Egartova Jitka Mgr.
44
4
2.68
21
Kotkova Lenka DiS.
40
6
4.02
22
Stibr Ludek PaedDr.
62
6
4.02
23
Patak Petr Mgr. DiS.
36
0
0.00
24
Simkova Ludmila Mgr.
48
7
4.69
25
Zapletal Michal Mgr.
52
1
0.67
26
Havelkova Jana Ing.
62
4
2.68
27
Slaby Tomas Mgr.
32
1
0.67
28
Salamon Tomas Ing. et Ing. MBA, Ph.D.
43
2
1.34
29
Soudek Petr RNDr. ThMgr. Ph.D.
50
4
2.68
30
Minarik David
48
2
1.34
31
Novak Tomas
52
4
2.68
32
Forejt Tomas
58
5
3.35
33
Prochazka Vaclav Ing.
28
0
0.00
34
Blazek Oskar
27
2
1.34
Total number of votes for the selected party and territory: 149