Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 8 – 9 October 2021
Preferential votes for candidates
Region: Stredocesky kraj
District: Benesov
Municipality: Postupice
Party: PIRATI a STAROSTOVE
Preferential votes for candidates – Party Pirati+STAN – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Rakusan Vit Mgr.
43
69
50.73
2
Kocmanova Klara
28
7
5.14
3
Kopriva Frantisek
25
5
3.67
4
Lochman Ondrej Mgr. Ph.D.
40
32
23.52
5
Zandl Patrick
47
2
1.47
6
Drtina Stepan Mgr.
27
2
1.47
7
Kovarova Vera Ing.
57
20
14.70
8
Vanca Matous Mgr. Bc. et Bc.
31
3
2.20
9
Pozivilova Michailidu Dominika MgA.
41
3
2.20
10
Exner Martin
57
12
8.82
11
Karim Martin JUDr.
55
1
0.73
12
Urbanova Barbora Ing.
30
28
20.58
13
Licka Jan Ing.
40
2
1.47
14
Polansky Adam Mgr.
31
11
8.08
15
Tomas Petr
51
0
0.00
16
Halada Petr
59
14
10.29
17
Netusil Daniel Ing.
29
7
5.14
Preferential votes for candidates – Party Pirati+STAN – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
18
Michl Marek
48
1
0.73
19
Kubaljak Vaclav Bc.
32
4
2.94
20
Dousova Silvia Mgr. Bc.
47
9
6.61
21
Kvitova Tereza Bc.
35
3
2.20
22
Balkova Marketa
47
3
2.20
23
Lehejcek Jiri Mgr. Ing. Ph.D.
34
3
2.20
24
Nechanicky Pavel MUDr.
63
0
0.00
25
Cernohous Radek
55
0
0.00
26
Krizova Miroslava Ing.
43
3
2.20
27
Hazlinska Veronika Bc.
25
2
1.47
28
Kadrnozka Martin Mgr.
48
25
18.38
29
Lajbner Zdenek RNDr. Ph.D.
43
1
0.73
30
Semansky Rudolf
53
2
1.47
31
Luftova Simona Mgr.
48
0
0.00
32
Loskot Jiri
65
0
0.00
33
Prokop Jan
40
1
0.73
34
Pilat Lukas MBA
36
5
3.67
Total number of votes for the selected party and territory: 136