Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 8 – 9 October 2021
Preferential votes for candidates
Region: Stredocesky kraj
District: Beroun
Municipality: Lodenice
Party: PIRATI a STAROSTOVE
Preferential votes for candidates – Party Pirati+STAN – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Rakusan Vit Mgr.
43
66
32.67
2
Kocmanova Klara
28
10
4.95
3
Kopriva Frantisek
25
8
3.96
4
Lochman Ondrej Mgr. Ph.D.
40
23
11.38
5
Zandl Patrick
47
4
1.98
6
Drtina Stepan Mgr.
27
4
1.98
7
Kovarova Vera Ing.
57
27
13.36
8
Vanca Matous Mgr. Bc. et Bc.
31
1
0.49
9
Pozivilova Michailidu Dominika MgA.
41
5
2.47
10
Exner Martin
57
9
4.45
11
Karim Martin JUDr.
55
0
0.00
12
Urbanova Barbora Ing.
30
25
12.37
13
Licka Jan Ing.
40
1
0.49
14
Polansky Adam Mgr.
31
3
1.48
15
Tomas Petr
51
0
0.00
16
Halada Petr
59
4
1.98
17
Netusil Daniel Ing.
29
5
2.47
Preferential votes for candidates – Party Pirati+STAN – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
18
Michl Marek
48
1
0.49
19
Kubaljak Vaclav Bc.
32
0
0.00
20
Dousova Silvia Mgr. Bc.
47
10
4.95
21
Kvitova Tereza Bc.
35
5
2.47
22
Balkova Marketa
47
3
1.48
23
Lehejcek Jiri Mgr. Ing. Ph.D.
34
5
2.47
24
Nechanicky Pavel MUDr.
63
3
1.48
25
Cernohous Radek
55
0
0.00
26
Krizova Miroslava Ing.
43
7
3.46
27
Hazlinska Veronika Bc.
25
4
1.98
28
Kadrnozka Martin Mgr.
48
2
0.99
29
Lajbner Zdenek RNDr. Ph.D.
43
2
0.99
30
Semansky Rudolf
53
2
0.99
31
Luftova Simona Mgr.
48
3
1.48
32
Loskot Jiri
65
0
0.00
33
Prokop Jan
40
2
0.99
34
Pilat Lukas MBA
36
4
1.98
Total number of votes for the selected party and territory: 202