Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 8 – 9 October 2021
Preferential votes for candidates
Region: Stredocesky kraj
District: Praha-vychod
Municipality: Kostelec nad Cernymi lesy
Party: PIRATI a STAROSTOVE
Preferential votes for candidates – Party Pirati+STAN – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Rakusan Vit Mgr.
43
156
43.69
2
Kocmanova Klara
28
27
7.56
3
Kopriva Frantisek
25
6
1.68
4
Lochman Ondrej Mgr. Ph.D.
40
72
20.16
5
Zandl Patrick
47
6
1.68
6
Drtina Stepan Mgr.
27
9
2.52
7
Kovarova Vera Ing.
57
65
18.20
8
Vanca Matous Mgr. Bc. et Bc.
31
0
0.00
9
Pozivilova Michailidu Dominika MgA.
41
8
2.24
10
Exner Martin
57
42
11.76
11
Karim Martin JUDr.
55
2
0.56
12
Urbanova Barbora Ing.
30
54
15.12
13
Licka Jan Ing.
40
3
0.84
14
Polansky Adam Mgr.
31
34
9.52
15
Tomas Petr
51
3
0.84
16
Halada Petr
59
8
2.24
17
Netusil Daniel Ing.
29
2
0.56
Preferential votes for candidates – Party Pirati+STAN – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
18
Michl Marek
48
6
1.68
19
Kubaljak Vaclav Bc.
32
1
0.28
20
Dousova Silvia Mgr. Bc.
47
20
5.60
21
Kvitova Tereza Bc.
35
6
1.68
22
Balkova Marketa
47
9
2.52
23
Lehejcek Jiri Mgr. Ing. Ph.D.
34
6
1.68
24
Nechanicky Pavel MUDr.
63
4
1.12
25
Cernohous Radek
55
0
0.00
26
Krizova Miroslava Ing.
43
5
1.40
27
Hazlinska Veronika Bc.
25
1
0.28
28
Kadrnozka Martin Mgr.
48
2
0.56
29
Lajbner Zdenek RNDr. Ph.D.
43
1
0.28
30
Semansky Rudolf
53
18
5.04
31
Luftova Simona Mgr.
48
5
1.40
32
Loskot Jiri
65
2
0.56
33
Prokop Jan
40
2
0.56
34
Pilat Lukas MBA
36
3
0.84
Total number of votes for the selected party and territory: 357