Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 8 – 9 October 2021
Preferential votes for candidates
Region: Stredocesky kraj
District: Melnik
Municipality: Ledcice
Party: PIRATI a STAROSTOVE
Preferential votes for candidates – Party Pirati+STAN – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Rakusan Vit Mgr.
43
24
42.85
2
Kocmanova Klara
28
6
10.71
3
Kopriva Frantisek
25
3
5.35
4
Lochman Ondrej Mgr. Ph.D.
40
7
12.50
5
Zandl Patrick
47
2
3.57
6
Drtina Stepan Mgr.
27
0
0.00
7
Kovarova Vera Ing.
57
10
17.85
8
Vanca Matous Mgr. Bc. et Bc.
31
0
0.00
9
Pozivilova Michailidu Dominika MgA.
41
1
1.78
10
Exner Martin
57
10
17.85
11
Karim Martin JUDr.
55
0
0.00
12
Urbanova Barbora Ing.
30
3
5.35
13
Licka Jan Ing.
40
0
0.00
14
Polansky Adam Mgr.
31
0
0.00
15
Tomas Petr
51
0
0.00
16
Halada Petr
59
2
3.57
17
Netusil Daniel Ing.
29
0
0.00
Preferential votes for candidates – Party Pirati+STAN – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
18
Michl Marek
48
1
1.78
19
Kubaljak Vaclav Bc.
32
0
0.00
20
Dousova Silvia Mgr. Bc.
47
4
7.14
21
Kvitova Tereza Bc.
35
3
5.35
22
Balkova Marketa
47
1
1.78
23
Lehejcek Jiri Mgr. Ing. Ph.D.
34
1
1.78
24
Nechanicky Pavel MUDr.
63
1
1.78
25
Cernohous Radek
55
0
0.00
26
Krizova Miroslava Ing.
43
4
7.14
27
Hazlinska Veronika Bc.
25
0
0.00
28
Kadrnozka Martin Mgr.
48
0
0.00
29
Lajbner Zdenek RNDr. Ph.D.
43
0
0.00
30
Semansky Rudolf
53
0
0.00
31
Luftova Simona Mgr.
48
1
1.78
32
Loskot Jiri
65
0
0.00
33
Prokop Jan
40
0
0.00
34
Pilat Lukas MBA
36
0
0.00
Total number of votes for the selected party and territory: 56