Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 8 – 9 October 2021
Preferential votes for candidates
Region: Stredocesky kraj
District: Melnik
Municipality: Tisice
Party: SPOLU - ODS, KDU-CSL, TOP 09
Preferential votes for candidates – Party SPOLU – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Skopecek Jan Ing. et Ing. Ph.D.
40
34
10.05
2
Langsadlova Helena Mgr.
57
19
5.62
3
Kupka Martin Mgr.
45
65
19.23
4
Munzar Vojtech Ing.
44
12
3.55
5
Jakob Jan
38
5
1.47
6
Havranek Jiri Ing.
28
11
3.25
7
Bendl Petr Ing.
55
14
4.14
8
Novakova Nina Mgr.
67
13
3.84
9
Hofmann Jan
36
6
1.77
10
Slavik Jiri
53
7
2.07
11
Pavlik Pavel Ing.
51
2
0.59
12
Pleskac Jan Mgr.
32
2
0.59
13
Klinecky Tomas Mgr.
41
8
2.36
14
Martinec Tomas Ing. Ph.D.
43
12
3.55
15
Lang Petr Ing.
56
4
1.18
16
Banka Jiri
21
2
0.59
17
Moldrik Tomas Mgr.
45
0
0.00
Preferential votes for candidates – Party SPOLU – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
18
Skoloud Marek Mgr.
33
4
1.18
19
Smetana Martin Bc.
49
7
2.07
20
Egartova Jitka Mgr.
44
8
2.36
21
Kotkova Lenka DiS.
40
11
3.25
22
Stibr Ludek PaedDr.
62
6
1.77
23
Patak Petr Mgr. DiS.
36
2
0.59
24
Simkova Ludmila Mgr.
48
6
1.77
25
Zapletal Michal Mgr.
52
1
0.29
26
Havelkova Jana Ing.
62
4
1.18
27
Slaby Tomas Mgr.
32
6
1.77
28
Salamon Tomas Ing. et Ing. MBA, Ph.D.
43
0
0.00
29
Soudek Petr RNDr. ThMgr. Ph.D.
50
3
0.88
30
Minarik David
48
0
0.00
31
Novak Tomas
52
0
0.00
32
Forejt Tomas
58
4
1.18
33
Prochazka Vaclav Ing.
28
6
1.77
34
Blazek Oskar
27
7
2.07
Total number of votes for the selected party and territory: 338