Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 8 – 9 October 2021
Preferential votes for candidates
Region: Stredocesky kraj
District: Mlada Boleslav
Municipality: Dolni Bousov
Party: SPOLU - ODS, KDU-CSL, TOP 09
Preferential votes for candidates – Party SPOLU – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Skopecek Jan Ing. et Ing. Ph.D.
40
35
9.58
2
Langsadlova Helena Mgr.
57
7
1.91
3
Kupka Martin Mgr.
45
30
8.21
4
Munzar Vojtech Ing.
44
9
2.46
5
Jakob Jan
38
4
1.09
6
Havranek Jiri Ing.
28
13
3.56
7
Bendl Petr Ing.
55
14
3.83
8
Novakova Nina Mgr.
67
10
2.73
9
Hofmann Jan
36
23
6.30
10
Slavik Jiri
53
1
0.27
11
Pavlik Pavel Ing.
51
1
0.27
12
Pleskac Jan Mgr.
32
1
0.27
13
Klinecky Tomas Mgr.
41
5
1.36
14
Martinec Tomas Ing. Ph.D.
43
2
0.54
15
Lang Petr Ing.
56
1
0.27
16
Banka Jiri
21
4
1.09
17
Moldrik Tomas Mgr.
45
0
0.00
Preferential votes for candidates – Party SPOLU – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
18
Skoloud Marek Mgr.
33
2
0.54
19
Smetana Martin Bc.
49
3
0.82
20
Egartova Jitka Mgr.
44
2
0.54
21
Kotkova Lenka DiS.
40
3
0.82
22
Stibr Ludek PaedDr.
62
7
1.91
23
Patak Petr Mgr. DiS.
36
0
0.00
24
Simkova Ludmila Mgr.
48
10
2.73
25
Zapletal Michal Mgr.
52
0
0.00
26
Havelkova Jana Ing.
62
3
0.82
27
Slaby Tomas Mgr.
32
18
4.93
28
Salamon Tomas Ing. et Ing. MBA, Ph.D.
43
1
0.27
29
Soudek Petr RNDr. ThMgr. Ph.D.
50
2
0.54
30
Minarik David
48
0
0.00
31
Novak Tomas
52
1
0.27
32
Forejt Tomas
58
2
0.54
33
Prochazka Vaclav Ing.
28
2
0.54
34
Blazek Oskar
27
1
0.27
Total number of votes for the selected party and territory: 365