Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 8 – 9 October 2021
Preferential votes for candidates
Region: Stredocesky kraj
District: Melnik
Municipality: Postrizin
Party: PIRATI a STAROSTOVE
Preferential votes for candidates – Party Pirati+STAN – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Rakusan Vit Mgr.
43
45
37.19
2
Kocmanova Klara
28
10
8.26
3
Kopriva Frantisek
25
3
2.47
4
Lochman Ondrej Mgr. Ph.D.
40
20
16.52
5
Zandl Patrick
47
4
3.30
6
Drtina Stepan Mgr.
27
4
3.30
7
Kovarova Vera Ing.
57
14
11.57
8
Vanca Matous Mgr. Bc. et Bc.
31
2
1.65
9
Pozivilova Michailidu Dominika MgA.
41
5
4.13
10
Exner Martin
57
11
9.09
11
Karim Martin JUDr.
55
1
0.82
12
Urbanova Barbora Ing.
30
12
9.91
13
Licka Jan Ing.
40
0
0.00
14
Polansky Adam Mgr.
31
4
3.30
15
Tomas Petr
51
2
1.65
16
Halada Petr
59
3
2.47
17
Netusil Daniel Ing.
29
1
0.82
Preferential votes for candidates – Party Pirati+STAN – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
18
Michl Marek
48
2
1.65
19
Kubaljak Vaclav Bc.
32
0
0.00
20
Dousova Silvia Mgr. Bc.
47
4
3.30
21
Kvitova Tereza Bc.
35
2
1.65
22
Balkova Marketa
47
1
0.82
23
Lehejcek Jiri Mgr. Ing. Ph.D.
34
0
0.00
24
Nechanicky Pavel MUDr.
63
3
2.47
25
Cernohous Radek
55
0
0.00
26
Krizova Miroslava Ing.
43
4
3.30
27
Hazlinska Veronika Bc.
25
3
2.47
28
Kadrnozka Martin Mgr.
48
3
2.47
29
Lajbner Zdenek RNDr. Ph.D.
43
0
0.00
30
Semansky Rudolf
53
0
0.00
31
Luftova Simona Mgr.
48
0
0.00
32
Loskot Jiri
65
2
1.65
33
Prokop Jan
40
0
0.00
34
Pilat Lukas MBA
36
1
0.82
Total number of votes for the selected party and territory: 121