Úhorník

Úhorník
Úhorník z Kanárských ostrovů
(Descurainia bourgeauana)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbrukvotvaré (Brassicales)
Čeleďbrukvovité (Brassicaceae)
Rodúhorník (Descurainia)
Webb et Berthel., 1836
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Úhorník (Descurainia) je rod brukvovitých rostlin se 40 až 50 druhy z nichž jediný úhorník mnohodílný vyrůstá v České republice. Nejvíce druhů se vyskytuje v Severní a Jižní Americe, méně v Asii, Africe i Austrálii; jediný druh rostoucí v Evropě je považován za celosvětově rozšířený plevel.

Popis

Květenství úhorníku Descurainia bourgaeana

Rostliny tohoto rodu jsou jednoleté, ozimé nebo vytrvalé, zřídka i keře. Mají krátké rozvětvené chlupy které jsou někdy doplněné chlupy žláznatými a jejich listy jsou vícenásobně pérovitě dělené s úzkými úkrojky. Lodyhy jsou vzpřímené a v horní polovině obvykle rozvětvené. V růžici rostoucí přízemní listy s řapíky jsou tvaru vejčitého až obvejčitého, 1 až 3krát zpeřené, při kvetení již obvykle usychají. Lodyžní listy vyrůstající střídavě jsou obvykle přisedlé, ne ale objímavé a tvarově podobné přízemním, avšak menší.

Oboupohlavné květy tvoří hroznovitá květenství nejčastěji bez listenů. Čtyři kopinaté až eliptické, často vztyčené kališní lístky jsou zelené a často mají červenavý nádech. Světložluté, zelenožluté nebo i řídce krémově bílé čtyři korunní lístky s malým nehtíkem a nedělené do laloků mohou být delší i kratší než kališní. Čtyřmocné tyčinky s nerozšířenými nitkami mají podlouhlé až vejčité prašníky, u báze tyčinek jsou splývající nektarové žlázy. V semeníku bývá 5 až 100 vajíček, čnělka je obvykle zakrnělá a blizna hlavičková.

Plody jsou přisedlé nebo na stopkách vyrůstající podlouhlé, pukající šešule nebo šešulky kruhovitého, elipsoidního neb čtyřhranného průřezu bez zobáčku s 1 až 3 podélnými žilkami. Bezkřídlá semena uložená v jedné nebo dvou řadách jsou podlouhlá nebo elipsoidní, osemení je nepatrně síťované a obvykle při navlhčení slizovatí.

Význam

Jsou to v převážné míře planě rostoucí rostliny které obvykle nebývají hospodářsky využívány. Pouze se občas některých semen používá jako příměsí k výrobě hořčice a listy určitých druhů sloužily k léčbě otevřených, špatně se hojících ran.

Literatura

  • GOLIAŠOVÁ, Kornélia; ŠÍPOŠOVÁ, Helena. Flóra Slovenska V/4: Descurainia [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 2002 [cit. 2014-02-12]. S. 154. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-22. ISBN 80-224-0710-0. (slovensky) 
  • Flora of North America: Descurainia [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2014-02-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  • AL-SHEHBAZ, Ihsan A. Brassicaceae Genera of the World: Descurainia [online]. Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA, rev. 2003 [cit. 2014-02-12]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Úhorník
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.