Řečík lentišek

Řečík lentišek
Část řečíku lentišku s plody (Pistacia lentiscus)
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmýdelníkotvaré (Sapindales)
Čeleďledvinovníkovité (Anacardiaceae)
PodčeleďAnacardioideae
Rodřečík (Pistacia)
Binomické jméno
Pistacia lentiscus
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zrající plody
Keř

Řečík lentišek (Pistacia lentiscus) je stálezelený, dvoudomý, nízký strom nebo keř, který se původně vyskytuje jako součást středomořské a severoafrické makchie. Uměle bývá vysazován jako užitková rostlina poskytující mastichu (někdy zvanou mastix), pryskyřici vytékající ze záměrně poraněného místa.[2]

Rozšíření

Na evropské straně Středozemního moře je domácím druhem ve Španělsku (včetně Baleárských a Kanárských ostrovů), Portugalsku, Francii (včetně Korsiky), Itálii (včetně Sicílie a Sardinie), Albánii, na území bývalé Jugoslávie, v Řecku (včetně Kréty a ostrovů v Egejském moři) a na Kypru. Na africké straně Středozemního moře roste v Maroku, Alžírsku, Tunisku, Libyi a Egyptě. Na východě středomořské oblasti, v jihozápadní Asii, se přirozeně vyskytuje v Turecku, Libanonu, Sýrii a Izraeli.[3]

Ekologie

Vyrůstá na suchých, málo úrodných, pro zemědělské obdělávaní nevhodných kamenitých půdách, v oblastech s malými dešťovými srážkami. Vyhovují mu místa s teplým podnebím, kde v zimním období nebývá vlhko a chladno, natož mráz. Bez úhony snese pouze krátkodobě pokles teploty k 0 °C, při mrazu mu opadávají listy, namrzají větve i plytce uložené kořeny. Upřednostňuje dobře osvětlená stanoviště, kvete od poloviny března do konce dubna, plody dozrávají po pěti až sedmi týdnech od nástupu kvetení. Tato dřevina roste velmi pomalu a dožívá se více než sta roků.[2][4]

Popis

Stálezelený, dvoudomý, aromatický, blízko u země rozvětvující se strom nebo hustý keř, který nebývá vyšší než 5 m. Je porostlý střídavými, sudozpeřenými listy se čtyřmi až dvanácti páry lysých, kožovitých lístků, které na křídlatém vřetenu vyrůstají vstřícně, jsou 1 až 4 cm dlouhé, kopinatého až vejčitého tvaru, po obvodě celokrajné, na líci jsou tmavě zelené a na rubu světlejší. Palisty tyto rostliny nemají. Dřevo kmene i větví je tvrdé a růžově zbarvené.

Jednopohlavné, drobné, pouhé 2 až 3 mm velké květy vyrůstají v úžlabních květenstvích hroznech. Jsou bezobalné, mají však drobné listeny a větší listence, které bývají někdy považované za kalich a korunu. Květy jsou zdánlivě oboupohlavné, ale v samičích jsou zakrnělé tyčinky a v samčích pestíky. Samčí květ je načervenalý, má pět tyčinek, které mají krátké, u báze srostlé nitky a červené, vejčité prašníky. Ve žlutém samičím květu je přisedlý, téměř kulovitý, jednodílný semeník s jedním vajíčkem, který je zakončený třemi přisedlými, kulatými bliznami. Květy jsou opylovány větrem.

Plod je asi 4 mm velká peckovice s jediným semenem. Během vývoje mění barvu od zelené přes červenou až po černou, kdy je plně zralý. Plody jsou, vyjma svého estetického vzhledu, bez valného užitku. Obvykle je sezobají ptáci a semena roznesou po okolí. Řečík lentišek se v případě potřeby může rozmnožit na jaře vysetými semeny nebo v létě polodřevitými řízky.[2][4][5][6]

Význam

Od šestého roku věku se dřevinám začíná nařezávat kůra do hloubky 2 až 4 cm a následně se jímá vytékající čirá pryskyřice, masticha, která na vzduchu pomalu tuhne. Hojně ji produkují jedinci starší nejméně patnácti let, po sedmdesátce bývá její výron již minimální. Průměrný strom dává ročně 150 až 180 gramů surové mastichy, samčí stromy jsou výkonnější. Výnos je ovlivňován polohou stromu, složením, strukturou půdy i pravidelným okopáváním a hnojením. Masticha se od starověku používá jako přírodní žvýkačka pro osvěžení dechu a k desinfekci úst, jako kadidlo při bohoslužbách, v parfumérii a na Blízkém východě také v cukrářství, v jižní Evropě k ochucování likérů; používá se také při onemocnění trávicí soustavy.

Z mastichy se destilací získává esenciální olej. Je to světle žlutá kapalina s charakteristickou dřevitou, balzámovou vůní a s lehkým nádechem borovice. Je netoxický a nedráždivý, má antimikrobiální (dezinfekční), antiseptické, antiparazitární a stimulační vlastnosti, je vhodný na podporu vykašlávání. Je doporučovaným prostředkem při léčbě ekzémů a jiných nemocí kůže. Používá se jako vonná složka v kosmetice a parfumérií. Někdy se k jeho výrobě používají i listy a mladé větvičky.

Více o produkci a využití pryskyřice z řečíku lentišku je v článku masticha.[5][6][7]

Odkazy

Reference

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-03].
  2. a b c KOVÁŘ, Ladislav. BOTANY.cz: Řečík lentišek [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 17.05.2008 [cit. 2020-06-25]. Dostupné online. 
  3. POWO: Pistacia lentiscus [online]. Board of Trustees of the Royal Botanic Gardens, Kew, UK, rev. 2020 [cit. 2020-06-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b Dendrologie.cz: Řečík lentišek [online]. Petr Horáček a J. Mencl, rev. 31.12.2006 [cit. 2020-06-25]. Dostupné online. 
  5. a b PACHI, Vasiliki K.; MIKROPOULOU, Eleni V.; GKIOUVETIDIS, Petros et al. Traditional Uses, Phytochemistry and Pharmacology of Chios Mastic Gum. Journal of Ethnopharmacology [online]. Elsevier, Amsterdam, Nizozemsko, 23.05.2020 [cit. 25.06.2020]. Čís. 254. Dostupné online. ISSN 1872-7573. (anglicky) 
  6. a b LANDAU, Serge Yan; MUKLADA, Hussein; MARCOVICS, Alex et al. Medicinal and Aromatic Plants of the Middle-East: Traditional uses of Pistacia lentiscus in veterinary and human medicine. S. 163–180. www.researchgate.net [online]. Springer Nature Switzerland AG, 08.2014 [cit. 25.06.2020]. S. 163–180. Dostupné online. ISSN 2352-6831. (anglicky) 
  7. Pistacia Lentiscus var. Chiu [online]. Chios masticha, Masticha.cz. Praha, rev. 2020 [cit. 2020-06-25]. Dostupné online. 

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Řečík_lentišek
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.