Bitva u Plzně (1478)

Bitva u Plzně
konflikt: Česko-uherské války
Trvání28. únor 1478
Místookolí Plzně, České království
Souřadnice
Výsledekvítězství uhersko-plzeňské posádky
Strany
České království Uhersko
město Plzeň
Velitelé
Burian II. z Gutštejna neznámí
Síla
neznámá neznámá
Ztráty
400 padlých, 800 zajatých neznámé

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva u Plzně byla válečným střetem mezi českým vojskem krále Vladislava II. Jagellonského pod velením Buriana II. z Gutštejna a jednotkami uherských a plzeňských vojáků loajálních Matyáši Korvínovi během politických a náboženských sporů v českých zemích v rámci pozdní fáze česko-uherských válek. Odehrála se 28. února 1478 nedaleko jagellonskými vojsky obležené Plzně, patrně jižně od něj, a znamenala porážku pro Gutštejnovo vojsko, které bylo následně nuceno obléhání města zanechat. Nedlouho poté započaly mezi oběma monarchy mírové rozhovory, které vedly ke vzniku tzv. Olomoucké smlouvy.

Pozadí

Po vyhlášení papežské klatby roku 1466 vtrhl o rok později do českých zemí uherský král Matyáš Korvín, který se rozhodl zmocnit se povětšinou kališnických českých zemí na úkor většinou české šlechty podorovaného Jiřího z Poděbrad, čimž odstartoval proces tzv. česko-uherských válek. I po slibu od svých ambicí upustit po taktické porážce při obklíčení českým vojskem u Vilémova, se však posléze nechal v Olomouci korunovat českým králem a pak v podstatě svrchovaně vládl Moravě a dalším regionům a městům, které uznaly jeho svrchovanost. Pod kontrolou katolických přívrženců krále byla pak od roku 1468 také Plzeň.[1]

Po úmrtí Jiřího z Poděbrad a zvolení Vladislava Jagellonského českým zemským sněmem králem v roce 1471 vypukla mezi ním a Korvínem ihned válka, která se vedla převážně na Moravě a ve Slezsku. V Čechách kromě toho panoval neklid způsobený neustálými konflikty kališníků a katolíků, hranice křesťanských zemí navíc ohrožovala válka s Turky. Boje se však vedly dál, roku 1474 sice bylo uzavřeno příměří, to však bylo vzápětí porušeno. Válka se tak protáhla až do roku 1478. Navzdory Matyášově politické a vojenské převaze se mu však mladého Jagellonce, např. po porážce u Kutné Hory roku 1477, vytlačit z Čech nepodařilo a zápas zůstával nerozhodný.

Průběh bitvy

Roku 1477 se vydalo na Vladislavův příkaz směrem ke katolické Plzni vojsko vedené Burianem II. z Gutštejna, majitele několika západočeských panství a úřadujícího mistra královské komory, o síle 4 až 5 tisíc vojáků. Cílem bylo obležení a dobytí jednoho z největších měst království ležící na důležité obchodní stezce do Bavorska a také obava, že by zdejší uhersko-plzeňská posádka mohla vojensky podpořit šlechtice Racka z Kocova, který se bránil Vladislavovým vojskům v obležených Horažďovicích.[2] Tyto síly také mj. vyplenily hrad Věžka.[3] Vojsko k Plzni dorazilo koncem roku 1477 a zahájilo obléhací operace, zejména pak při východní části hradeb města, odkud vojsko přitáhlo, což dokládají záznamy o zde stojícím františkánském klášteře[4] nedaleko někdejší tzv. Pražské brány.

Z tábora obléhatelů u Chotěšova pak 28. února vyrazila jednotka asi 400 ozbrojenců na tzv. pícování, tedy sběr píce pro válečné jezdectvo. Nedaleko Plzně se pak tento oddíl nechal vlákat do léčky připravené uherským hejtmanem velícím městu, při které byli všichni její příslušníci pobiti či zajati. Útočný výpad Buriana z Gutštejna pak skončil fiaskem a porážkou v poli. Jagellonské vojsko při bitvě zaznamenalo asi 400 mrtvých a asi 800 zajatých. Ztráty hájitelů Plzně nejsou známy. I vzhledem k blížícím se mírovým jednáním pak Gutštejnovo vojsko obléhání města zanechalo a přesunulo se.

Hodnocení bitvy

Střet u Plzně byl poslední větší bojovou konfrontací před podpisem tzv. Olomoucké smlouvy,[5] která měla vztah mezi oběma panovníky narovnat. V březnu 1478 se sešli zástupci obou panovníků v Brně, na základě jeho výsledku byly podmínky smlouvy ještě upravovány v Korvínův prospěch. Dokument finálně ztvrzený oběma stranami v Olomouci roku 1479 tak v podstatě potvrdil pokračující dualitu panovníků českých zemí a status quo mezi nimi, který trval až do smrti Matyáše Korvína roku 1490 a plného převzetí vlády Vladislavem.

Odkazy

Reference

  1. Chronologická historie Plzně. web.zcu.cz [online]. [cit. 2021-10-14]. Dostupné online. 
  2. Fond CZ-SOAP|AMHorazdovice - Monasterium.net. www.monasterium.net [online]. [cit. 2021-10-14]. Dostupné online. 
  3. CIZEK, Hrady cz s r o Jiri. Hrad Věžka, Druztová. www.hrady.cz [online]. [cit. 2021-10-14]. Dostupné online. 
  4. WWW.MBSSFRPLZEN.ESTRANKY.CZ. HISTORIE FRANTIŠKÁNSKÉHO KLÁŠTERA V PLZNI v datech. Sekulární františkánský řád v Plzni [online]. [cit. 2021-10-14]. Dostupné online. 
  5. JAN, Kvirenc. Slavné bitvy českých dějin. [s.l.]: Grada Publishing, a.s. 327 s. Dostupné online. ISBN 978-80-271-1411-5. Google-Books-ID: sMIOEAAAQBAJ. 

Literatura

Související články

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Plzně_(1478)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.