Hodnost

Tento článek je o hodnostech v hierarchických organizacích. Další významy jsou uvedeny na stránce Hodnost (rozcestník).

Hodnost je označení charakterizující postavení a význam jedince v hierarchicky uspořádaném systému. Často je spojena s nějakými výhodami oproti nižším hodnostem. U přísně hierarchických systémů hodností u ozbrojených sil dává vyšší hodnost právo udělovat rozkazy nižším hodnostem. Hodnost se pojí s osobou, které byla udělena, zůstává jí i po převelení do zálohy nebo odchodu do důchodu. Osoba o ni může přijít pouze povýšením nebo degradací. Např. plukovník je nadřízený např. poručíka a podřízený generálovi.

Jmenovaní do funkce

Občas bývá nesprávně používán pojem hodnost i v poněkud širším významu, kdy se pod ní rozumí nejen pravé hodnosti, ale i posty, tedy jmenování do funkce. Časté je to například u ozbrojených sil. Post je pozice, která není nijak automaticky spojena s osobou toho, který ji zrovna zastává. Obvykle je funkce nadřazena hodnosti: Např. oblastní vrchní velitel je bez ohledu na hodnosti nadřazen všem vojákům přiděleným jeho oblasti. Tato funkce není spojena s jeho osobou – je to jen dočasná pozice, z níž může být zas odvolán: převelen, odejít do zálohy nebo důchodu, nebo se funkce může i sám vzdát (rezignovat). Při odvolání z funkce, je-li převelen na jiné místo s odlišnou „hodnotou“, často se mluví (stejně jako u hodnosti) o povýšení nebo degradaci.[zdroj⁠?]

Funkční hodnost je typická například pro letecký a lodní průmysl:

  • Na jednu stranu jsou důstojnické nebo kapitánské zkoušky základním předpokladem a formou vzdělání či certifikace, jako důkaz úrovně kvalifikace dané osoby,
  • na druhou stranu může být jmenován kapitánem dané lodi až jejím majitelem, z rozhodnutí či svolení toho majitele či provozovatele: Na takové jmenování nemá kapitán apriori žádný vymahatelný nárok.

Výložky

Na tuto kapitolu jsou přesměrována hesla výložky, nárameníky a epolety.

Výložky, náložky nebo nárameníky jsou zvláštní části uniformy určené k umístění distinkcí. Tyto pak vyjadřují hodnost svého nositele, profesní specializaci, platovou třídu; obecně jeho pozici v hierarchii systému.

  • Výložky jsou plošky na límci či klopě svrchního oděvu stejnokroje (blůza, kabát, plášť, nově i nátělník s límcem). Barva plošky někdy symbolizuje zbraň (druh vojska).
  • Hodnostní náložky jsou zesílená místa pro upnutí distinkcí na prsou košile, blůzy, kabátu, či na pokrývce hlavy. (Mnohdy se ovšem distinkce upevňují přímo do okolku čepice či baretu.)
  • Nárameníky se upínají na obě náramenice svrchního oděvu stejnokroje (košile či halenky, bundokošile, bundy, blůzy, kabátu, pláště). Jsou nasouvací nebo našité pevně. Historicky sloužily nárameníky k upevnění popruhů nosného systému.
  • Pogony jsou ztužené nárameníky, tradiční v ruských ozbrojených silách. V letech 1951–59 byl užívány i v Československu a byly to "velmi komunikativní" nárameníky, neboť kombinací barev nárameníku, lemovky i hodnostního proužku (u mužstva) či lemovky, stuhy, průsvitu a insignie (u gážistů) vyjadřovaly hodnost, druh vojska, rozlišení skupiny zbraní a služeb, a odbornost.
  • Epolety jsou ztužené nárameníky bohatě zdobené dracounovými třásněmi. Hodnost na epoletách vyjadřuje počet řad třásní.
    Vojenské hodnosti důstojníků ČSA 1951–1958

Naproti tomu kapitánské epolety může nosit i vůdce malého plavidla nebo i civilní pilot ULL, ba i amatérský (volnočasový, mimo zaměstnání).

Salutování

Typicky v armádě jsou pravidla o salutování, kdy a jak se má zdravit, obzvláště při uniformovanosti a v souvislosti s předepsanou pokrývkou hlavy. Na druhou stranu je už na domluvě či zvyklostech u daného útvaru či v dané skupině, zda se vzájemně zdraví, ba přímo si salutují, i když podřízený není zrovna v uniformě, když má dokonce volno, nebo když nadřízený má/nemá zrovna na sobě uniformu. Obzvláště brigadýrky je třeba zdravit automaticky a okamžitě, na to jsou v armádě závazná pravidla.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Hodnost
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.