Jasmín růžokvětý

Jasmín růžokvětý
Jasmín růžokvětý (Jasminum beesianum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleďolivovníkovité (Oleaceae)
Rodjasmín (Jasminum)
Binomické jméno
Jasminum beesianum
Forrest & Diels, 1912
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jasmín růžokvětý (Jasminum beesianum) je okrasný, rychle rostoucí, opadavý, popínavý keř, oblíbený především v zahradách. Charakteristická je sladká vůně květů této rostliny.[1]

Název

Jak už jméno napovídá, název této rostliny vychází z charakteristického rysu - růžové barvy květů, které jsou na keři velmi nápadné.

Popis

Jasminum bessianum je popínavý světlomilný keř. Roste do výšky až 3 metrů.[2] V létě kvete růžovými, sladce vonícími květy. V zimě jsou na keři nápadné černé lesklé bobule. Tento keř je typický především v Číně[3] (konkrétně oblasti Kuej-čou, Sečuán, Jün-nan) a Tibetu. Pěstuje se většinou na písčitých, vlhkých a úrodných půdách.

Listy

Keř má světlezelené listy. Jejich barva je matně zelená a na povrchu jsou nenápadně chlupaté. Listy jsou jednoduché, kopinaté, vstřícné. Čepel listu se ostře zužuje, řapík je zkroucený a dosahuje délky od 0,5 do 3 mm. Listy jsou 3 až 5 cm dlouhé a až 2 cm široké. Žilnatina je zpeřená – je vidět střední žebro listu, přičemž postranní žilkování není tak výrazné.

Květy

Jasmín kvete v létě od června do srpna. Květy mají trubkovitý tvar, jsou světle až tmavě růžové a produkují sladkou vůni. Květů může být od 1 až 5 a jsou cca 15 mm široké. Kvetou v úžlabí listů a rostou na 0,2–1,8 cm dlouhých stoncích. Květy jsou šestičetné, květenství je postranní – bočné. Na konci má oválné cípy – je jich od 4 do 8 a jsou dlouhé 3–9 mm. Kalich má 5 až 7 zužujících se kališních lístků, které jsou hladké až huňaté a dlouhé 3–10 mm.

Plody

V období zimy má jasmín plody. Bobule mají tmavě černou, lesklou barvu a jsou kulaté. Jsou 5–12 mm dlouhé a 5–9 mm široké.

Využití

Jasmín byl využíván odnepaměti v zemích jako Alžírsko či Egypt. Svou pozici si získal pro léčivé účinky ve formě sirupů, čajů z listů či květů. Výluh má blahodárné účinky na nervovou soustavu, snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Dále se používá proti křečím a odbourává stres. Zajímavé je, že jasmín může mít i afrodiziakální účinky a v čínské medicíně se používá také jako kloktadlo při zánětu ústní dutiny. V kosmetickém využití je jeho charakteristická vůně oblíbená jako esence francouzských parfémů.[4] Může být využíván i jako olej pro suchou pokožku.

Pěstování

Přestože je jasmín světlomilný, je lepší pěstovat ho na mírně zastíněných místech, aby nedošlo ke spálení lístků. Jasmín je popínavým, rychle rostoucím keřem, který potřebuje oporu – ta je většinou ve formě zahradních domků, u nichž je pěstován především pro svůj vzhled. Co se týče klimatu, snese jasmín krátkodobé sucho i lehkou zimu (až do −5 °C). Ve větších mrazech je nutné jasmín chránit.

Další druhy

  • Jasmín křovitý (Jasminum fruticans) – S tímto druhem se můžeme setkat v jižní Evropě. Má husté vzpřímené zelené větve. Dorůstá až 0.5 m a jeho drobné květy kvetou žlutě.
  • Jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum)- Vyskytuje se v západní Číně. Kvete od prosince do března a má žluté květy. Jeho stonky dorůstají až 3 m a jsou bezlisté[5] .
  • Jasmín velkokvětý (Jasminum grandiflorum) – Tento stálezelený jasmín dorůstá až 2 m, je velmi choulostivý, kvete na jaře a na podzim. Jeho listy jsou složeny ze 7-9 lístků. Bílé květy jsou uspořádány do trubkovitých pěti až šestičetných bílých okvětních lístků.
  • Jasminum angulare – Dorůstá 2 i více metrů, je to choulostivý stálezelený, popínavý jasmín, který kvete na konci léta. Má tmavězelené listy a malé květenství složené z pětičetných bílých květů.
  • Jasmín arabský (Jasminum sambac) – Používaný hlavně v kosmetickém průmyslu; dorůstá výšky až tří metrů, listy 5 – 12 cm dlouhé, široce vejčité, špičaté a na lícové straně lesklé.[4]
  • Jasmín pravý (Jasminum officiale)
  • Mnohé další druhy

Rozmnožování

Jasmín se může množit řízkováním. Řízkování by mělo probíhat během léta, kdy odebrané stonkové řízky necháme zakořenit ve vlhké půdě po dobu více než 1 měsíce, aby nové kořínky byly odolné.[4]

Škůdci

Odkazy

Reference

  1. Článek na webu magazínu 100+1 ZZ. www.stoplusjednicka.cz [online]. [cit. 2021-08-23]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-08-23. 
  2. KOBLÍŽEK, J. Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků. Praha: Sursum, 2008. ISBN 80-7323-117-4. 
  3. PASEČNÝ, Petr. Listnaté dřeviny pro zahrady a skalky II. Praha: Grada, 2001. 
  4. a b c KUNTE, ŽELEZNÝ. Okrasné rostliny tropů a subtropů. Praha: Grada, 2008. 
  5. HESSAYON, Dr. D. G. Okrasné stromy a keře na zahradě. Praha - Plzeň: Beta-Dobrovský, 1997. 

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Jasmín_růžokvětý
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.