Josef Emil Kramuele

Josef Emil Kramuele
Josef Emil Kramuele (kresba J. Vilímka, 1883)
Rodné jménoJosef Emil Kramule
Narození15. listopadu 1822
Praha
Rakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí28. března 1884 (ve věku 61 let)
Praha
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
Příbuzní

Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Emil Kramuele (vlastním jménem Josef Emil Kramule, 13. ledna 1821 Praha28. března 1884 Praha) byl český divadelní herec, režisér, podnikatel a divadelní ředitel, významná postava rozvoje českého divadla a divadla v Čechách obecně. Od roku 1848 působil mimo jiné jako herec v souboru vedeného Josefem Kajetánem Tylem. Roku 1863 pak založil a vedl vlastní Kramuelovu hereckou společnost, jeden z prvních profesionálních souborů, které začaly uvádět divadelní představení také v češtině.

Život

Mládí

Narodil se v Praze. Již v mládí začal účinkovat pražských soukromých německy hrajících divadlech, například v Novém divadle v Růžové ulici vedeném Johannem Augustem Stögerem. V letech 18481851 byl Kramule členem Stavovského divadla, kde účinkoval jak v německých představeních, tak v česky hrající divadelní společnosti vedené dramatikem Josefem Kajetánem Tylem a Josefem Štanderou. Již zde zřejmě začal používat pozměněnou podobu svého příjmení Kramuele.

Zöllnerova společnost

Stavovské divadlo, kde Kramuele herecky působil

Roku 1851 se přidal k Herecké společnosti Filipa Zöllnera působící především na území Čech a Moravy, která se ze Stavovského divadla vyčlenila a začala naplno kočovat. Finančně ji zajistil herec a režisér Filip Zöllner, Tyl vykonával funkci uměleckého vedoucího, Štandera zajišťoval technické a finanční vedení souboru. Členy hereckého souboru byli kromě Kramueleho, Zöllnera, Tyla a Štandery (v epizodních rolích) například Magdalena Forchheimová, František Krumlovský, Anna Forchheimová-Rajská , E. Rott, Josef Karel Chramosta, Antonín Mušek, František Josef Čížek, František Pokorný, později V. Svoboda, jako velmi mladý v zde působil též F. F. Šamberk, pozdější úspěšný dramatik. Roku 1853 nechal Zöllner pro svou společnost vystavět mohutnou dřevěnou divadelní arénu na Střelnici v Hradci Králové pro několik set diváků. Dramaturgie repertoáru byla orientována primárně na početné česky mluvící publikum ve městě.

Společnost odehrála řadu repríz inscenací dramat od dramaturga společnosti Tyla, dále Václava Klimenta Klicpery, Jana Nepomuka Štěpánka, F. B. Mikovce, Rodericha Benedixe, ale též například Friedricha Schillera. Soubor začal jako jeden z prvních nabízet profesionální představení v češtině a slavil velké komerční úspěchy. Výjimečně hrál představení také v němčině. Vyjížděl na až dvouměsíční turné, především ve východních, středních a jižních Čechách. V letech 1853 až 1856 hostoval postupně v Hradci Králové, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi, Pardubicích, Čáslavi, Jičíně, Turnově, Hořicích, Chrudimi, Litomyšli, Mnichově Hradišti, Německém Brodě, Jindřichově Hradci, Českých Budějovicích, Třeboni, Vodňanech, Strakonicích, Příbrami a v Měšťanském divadle v Plzni. Během plzeňského hostování zde zemřel 11. července 1856 Josef Kajetán Tyl, klíčový člen souboru. Zöllner se ujal uměleckého a režijního vedení souboru osobně, ale především z důvodu nedostatečné znalosti češtiny byl za výsledky své práce kritizován a soubor dlouhodobě ztrácel uměleckou úroveň.

Kramuelova společnost

Roku 1863 pak během hostováni v Plzni Zöllner zemřel. Kramuele následně založil vlastní divadelní společnost, do které přešli původní členové Zöllnerovy skupiny. Původní společnost pokračovala pod vedením vdovy Elišky Zöllnerové byla přejmenovana na Hereckou společnost Elišky Zöllnerové.

Hned v počátku se divadlo ocitlo na pokraji zániku vinou prusko-rakouské války roku 1866. Společnost uváděla hry v němčině a češtině, postupně začal převažovat český repertoár. Zpočátku své existence kočovala především po českých regionech v okolí Plzně, Tábora, Chrudimi a Čáslavi, s rostoucími úspěchy pak rozšířila svou působnost na celé území Čech a Moravy. V roce 1868 pak Kramuele vybudoval nedaleko výletního hostince Kravín na Královských Vinohradech (na rohu dnešní Slezské a Budečské ulice) postavil dřevěnou otevřenou arénu s kapacitou až 1000 diváků. Souborem prošla celá řada známých divadelních herců jako Eduard Vojan, Vendelín Budil, Jiří Bittner či Josef Viktor Suk. Soubor Kramuele vedl až do své smrti.

Úmrtí

Josef Emil Kramuele zemřel 28. března 1884 v Praze na následky neúspěšné operace ruky po závažné zlomenině, kterou si přivodil při úrazu během zájezdu v Hořicích. Pohřben byl v hrobě na Olšanských hřbitovech[1].

Po jeho smrti převzal koncesi a vedení divadelní společnosti Kramuelův zeť Josef Viktor Suk.

Rodinný život

Josef Emil Kramuele byl ženatý, měli spolu jednu dceru.

Odkazy

Reference

  1. Inventura stavu hrobů našich historických osobností. m.facebook.com [online]. [cit. 2021-01-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Josef_Emil_Kramuele
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.