Pávík (holub)

Bílý anglický pávík

Pávík je plemeno holuba domácího, patřící mezi tzv. strukturové holuby, plemena, která jsou šlechtěná na zvýraznění pernatých ozdob. V případě pávíka je to jeho ocas. Ten je tvořený velkým množstvím rýdovacích per, rozprostřených do plného a plochého vějíře. Je to výhradně okrasné plemeno.

Pávíci pocházejí z východní Indie.[1] Do Evropy se dostali v polovině 16. století a jejich šlechtění po dlouhou dobu nebylo jednotné.[1] Nejprve se chovali v Anglii a v Holandsku a až pak se jejich chov rozšířil do dalších evropských zemí.[2][3] V dnešní době proto existuje vícero plemen pávíků: nejznámější a nejrozšířenější je pávík anglický.

Anglický pávík

Anglický pávík stříbřitý pruhový

Anglický pávík je holub, kterého nečiní zvláštním jen jeho vějířovitý ocas, ale celkové utváření těla. Je to drobný holub, který se tvarem těla výrazně odlišuje od všech ostatních plemen. Má krátký, nazad skloněný trup s širokou, výrazně vpřed vypjatou hrudí a dlouhý esovitě zahnutý krk. Při vzrušení nese hlavu tak zakloněnou, že jí má položenou na podušce, neboli horních ocasních krovkách. Křídla jsou nesená pod ocasem, ale nedotýkají se země, nožky jsou velmi krátké a pták stojí na špičkách prstů.

Ocas anglického pávíka je tvořen až 42 rýdovacími pery,[1] které jsou rozprostřené do kolmého, plného, talířovitého či mírně konkávního vějíře.[4] Spodní ocasní pera by se měla lehce dotýkat země.[4] Anglický pávík je nejčastěji bílý, ale chová se i v jiných barevných či kresebných rázech.[5][1]

Je to špatný letec, vhodný do voliérového chovu.[1][6] Je nenáročný, vhodný i pro začátečníky,[2] dobře se rozmnožuje a pečlivě odchovává holoubata.[1][6][2][3] Dá se použít i jako chůvka při chovu racků a v chovech sportovních rejdičů se používá jako tzv. dropper: Jeho vypuštěním se hejno létajících holubů láká k usednutí.[6]

Indický pávík

Indický pávík bílý modroocasý

Předchůdcem ostatních plemen pávíků je pávík indický.[7] Je větší než pávík anglický, držení těla je vodorovné a krk směřuje kolmo nahoru. V postoji se nestaví na špičky. Jeho vějíř také není tak plochý jako u anglického pávíka, ale je více nálevkovitý.[5] Běháky indického pávíka jsou opeřené krátkým rouskem a velmi často je přítomna i špičatá chocholka. Někteří indičtí pávíci mají chocholku laturovitou, s jemnými postranními růžicemi, a vzácněji se vyskytují i pávíci hladkohlaví, bez chocholky.[7] Chová se ve velkém množství barevných i kresebných rázů.

I indický pávík je nenáročné a odolné plemeno, které se dobře stará o holoubata.[7]

Další plemena pávíků

Maďarský pávík

Maďarský pávík je podobný indickému pávíkovi, ale nemá chocholku a má jen slabě opeřené nohy.[5] Hedvábný neboli skotský pávík má zcela změněnou strukturu opeření, paprsky na peří má rozvolněné v jemné vlásky. Nemá proto schopnost letu.[5] Zahradní pávík je méně prošlechtěná verze anglického pávíka, "pávík starého typu".

Odkazy

Reference

  1. a b c d e f PETRŽÍLKA, Slavibor; TYLLER, Milan. Holubi. 5. vyd. Praha: Aventinum, 2004. 223 s. ISBN 80-7151-235-4. Kapitola Pávík, s. 80. 
  2. a b c BUREŠ, Jan; ZAVADIL, Rostislav. Příručka chovatele holubů. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1974. 322 s. Kapitola VII. Plemena holubů, s. 206–207. 
  3. a b BUREŠ, Jan. Chov holubů. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1965. 338 s. Kapitola Přehled plemen holubů VI. Holubi okrasní, s. 166. 
  4. a b ALEXANDR, Veselý. Moderní pávík [online]. Fauna, 01.01.2010 [cit. 2013-07-23]. Dostupné online. 
  5. a b c d HAVLÍN, Jiří, a kol. Domácí chov zvířat. 3. vyd. Praha: Zemědělské nakladatelství Brázda, 1991. 338 s. ISBN 80-209-0189-2. Kapitola Okrasný chov, s. 197. 
  6. a b c TUREČEK, Václav, a kolektiv. Holubářství. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1985. 156 s. Kapitola Holubi strukturoví, s. 113. 
  7. a b c VESELÝ, Alexandr. Indický pávík [online]. Fauna, 01.01.2010 [cit. 2013-07-23]. Dostupné online. 

Literatura

  • PETRŽÍLKA, Slavibor; TYLLER, Milan. Holubi. 5. vyd. Praha: Aventinum, 2004. 223 s. ISBN 80-7151-235-4. 
  • HAVLÍN, Jiří, a kol. Domácí chov zvířat. 3. vyd. Praha: Zemědělské nakladatelství Brázda, 1991. 338 s. ISBN 80-209-0189-2. 
  • BUREŠ, Jan. Chov holubů. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1965. 338 s. 
  • TUREČEK, Václav, a kolektiv. Holubářství. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1985. 156 s. 
  • BUREŠ, Jan; ZAVADIL, Rostislav. Příručka chovatele holubů. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1974. 322 s. 

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Pávík_(holub)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.