Sodžu

Sodžu ve skleničce
Láhev sodžu (Chamisul)

Sodžu (korejsky 소주|燒酒) je nejoblíbenější korejský alkoholický nápoj vyráběný tradičně z rýže či ječmene. Je to čirý, bezbarvý nápoj s obsahem alkoholu obvykle kolem 20 %, existují však druhy, jako je tradiční sodžu z oblasti města Andong, jež mají obsah alkoholu až 45 %.[1] Chutí se sodžu podobá vodce, je však trochu sladší, protože se při výrobním procesu přidává cukr. Většina druhů sodžu se vyrábí v Jižní Koreji.

V roce 2014 byl tento destilát od jihokorejské společnosti HiteJinro nejprodávanější značkou alkoholu na světě.[2]

Moderní výrobci rýži často nahrazují jinými plodinami, které obsahují škrob, jako jsou brambory, sladké brambory a tapioka.[2]

Existují dva způsoby výroby sodžu. Tradičním způsobem je jednoduchá destilace v kotli, avšak všechny moderní značky používají metodu ředění průmyslového 95procentního alkoholu vodou. Výrobci nakupují průmyslový etanol ve velkém a ředí ho vodou až do 80 % objemového množství, načež přidávají menší dávky sladidel pro dochucení.[3] Výsledek pak prodávají pod rozličnými značkami sodžu.

Jelikož v Koreji existuje pouze jeden monopolní prodejce průmyslového alkoholu (대한주정판매), liší se od sebe jednotlivé značky v podstatě jen použitým sladidlem. Do konce 80. let jím byl obvykle sacharin, poté ho však nahradil steviosid, glykosid získaný ze stévie sladké.[4]

Destilované sodžu má obvykle vyšší obsah alkoholu (30–35 %) než sodžu ředěné (21–30 %),[5] a tedy také intenzivnější vůni. Běžně se prodávají i varianty ochucené, např. s příchutí grapefruitu nebo borůvky.

Historie

Sodžu má svůj původ v levantském destilátu arak. Znalost jeho výroby s sebou do Koreje přivezli mongolští nájezdníci, kteří ve 14. století napadli Koreu a kteří se naučili vyrábět arak od Peršanů.[6] První sodžu spatřilo světlo světa v jihokorejském Andongu, kde se usadilo mongolské vojsko. Tak se zrodilo dnes tradiční andongské sodžu.[7]

Jižní Korea

V letech 19651999 zakázala vláda vzhledem k nedostatečné úrodě rýže tradiční destilaci sodžu z rýže.[8] Nápoj se tak připravoval z koncentrovaného etanolu vyráběného z brambor, batátů a tapioky, do něhož se přidávala sladidla, ochucovadla a voda.[6] Přestože prohibice byla poté zrušena, levné druhy sodžu se nadále vyrábějí tímto způsobem.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Soju na anglické Wikipedii.

  1. www.hansik.org/zh Archivováno 2. 4. 2012 na Wayback Machine. (anglicky)
  2. a b Why You Should Be Drinking Korean Soju Right Now [online]. Liquor.com [cit. 2015-12-14]. Dostupné online. Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  3. Difference between traditional and modern factory produced soju [online]. [cit. 2016-09-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-09-28. Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  4. Various facts about soju [online]. [cit. 2016-09-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-17. Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  5. Jinro Soju – the world leader [online]. The Whiskey Exchange [cit. 2015-12-14]. Dostupné online. Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  6. a b Moving beyond the green blur: a history of soju [online]. JoongAng Daily. Dostupné online. Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  7. Do, H. (2011). 전쟁이 요리한 음식의 역사[History of war and food]. Seoul: Sidaeuichang
  8. HALL, Joshua. Soju Makers Aim to Turn Fire Water Into Liquid Gold [online]. October 17, 2014 [cit. 2014-12-24]. Dostupné online. Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.

Související články

Externí odkazy

Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Sodžu
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.