Vlakový zabezpečovač

Vlakový zabezpečovač nebo vlakové zabezpečovací zařízení je technické zařízení, jehož úkolem je zvyšovat bezpečnost dopravy tím, že kontroluje strojvedoucího, zda dodržuje limitní parametry jízdy vlaku. V případě jejich nerespektování spustí rychločinné brzdění.

Vlakové zabezpečovací zařízení se skládá z části traťové a mobilní.

Mobilní část je umísťována na hnací vozidla, případně řídící vozy. Může sloužit i k přenosu a zobrazování návěstí na stanoviště strojvedoucího. Její součástí je tlačítko bdělosti.

Podle způsobu přenosu informací z tratě na vlak se traťová vlaková zabezpečovací zařízení dělí na:

  • liniová
  • bodová

Liniová

Snímače zabezpečovače LS na elektrické jednotce řady 451

Přenášejí návěst v celém úseku před návěstidlem, výhodou je prakticky okamžité zaznamenání změny návěstního znaku na vozidle. Nevýhodou bývá nespecifikovaná vzdálenost k návěstidlu. K liniovým systémům patří:

Bodová

Kartáčový snímací kontakt zabezpečovače Krokodýl
Vysílací (pevná) část zabezpečovače Krokodýl

Přenášejí návěst v okamžiku průjezdu vozidla přes přenosový bod. Výhodou je možnost přesně definovat vzdálenost k návěstidlu polohou bodu, ve kterém dochází k přenosu návěsti. Nevýhodou je nemožnost zaznamenání změny návěstního znaku v průběhu jízdy od přenosového bodu k návěstidlu. To se dá částečně eliminovat použitím doplňkových přenosových bodů, popřípadě smyček. K bodovým systémům patří:

Moderní vlakové zabezpečovače

Moderní vlakové zabezpečovače spojují výhody obou historických systémů – liniový přenos informace (ne vždy) spolu s přesným udáním polohy vozidla. Nejpodstatnější vlastností je to, že na řídící stanoviště vlaku přichází celková informace o délce a rychlostním profilu úseku před vlakem, pro který je povolena další jízda. Pokud se blíží omezení rychlosti nebo konec úseku, zařízení zobrazuje maximální bezpečnou rychlost, která průběžně klesá dle tzv. brzdné křivky. Je-li tato rychlost překročena, spouští se nouzové brzdění, aby vlak neprojel za hranici úseku, pro který má povolenou jízdu. Tyto zabezpečovače maximálně eliminují možnost chyby způsobené nesprávnou obsluhou či nepozorností. Údaje přenášené na vozidlo lze využít i pro automatické řízení vlaku.

Skládají se ze:

  • stacionární (traťové) části (centrální, popř. distribuovaná) autonomní zařízení převážně závislá na stavových datech SZZ, zajišťující zpracování potřebných informací na dané trase a jejich následný přenos na pohybující se vlak s určitou garancí přenosu.
  • mobilní části, která je instalována na jednotlivých soupravách (popř. vozidlech) a která přijímá signály nebo data ze stacionární částí, dekóduje je a na jejich základě poskytuje informace o následujícím úseku vlakové cesty strojvedoucímu, případně vozidlovému počítači, počítá brzdné křivky a při překročení maximální bezpečné rychlosti (návěstěné nebo vypočtené dle brzdové křivky) spouští nouzové brzdění.

Jednotlivé typy lze dobře třídit podle země původu:

  • SCMT (Itálie)
  • LZB (zejména Německo a Španělsko)
  • ETCS (Evropa)
  • CTCS (Čína)
  • KLUB (Rusko a bývalé země SSSR)

Zabezpečení v České republice

Část hlavních tratí je zabezpečena liniovým národním zabezpečovačem LS přenášejícím na hnací vozidlo návěstní znak a bývá spojen s kontrolou bdělosti strojvedoucího. Jízdu vlaku nevyhodnocuje a v nebezpečných situacích není schopen vlak místo strojvedoucího zastavit (na rozdíl od ETCS, v některých situacích i MIREL).

Začátkem 21. století se začal budovat na české železniční síti interoperabilní evropský zabezpečovač European Train Control System (ETCS), který kromě kontroly bdělosti strojvedoucího vyhodnocuje aktuální jízdu vlaku, zjišťuje geografickou polohu, přijímá digitální informace o stavu tratě a v případě selhání nebo omylu strojvedoucího vlak zastaví.

Omezení rychlosti vlaku dle vlakového zabezpečovače:

  • bez vlakového zabezpečovače – do 100 km/h,
  • národní zabezpečovač LS – do 160 km/h,
  • ETCS – do 450 km/h.[1]

Odkazy

Reference

  1. AŽD Praha. Projekt na vybavení lokomotiv ř. 130 vlakovým zabezpečovačem ETCS [online]. sizi.cz, rev. 2018-02-06 [cit. 2024-03-07]. Dostupné online. 

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Vlakový_zabezpečovač
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.