Wikipedie:WikiProjekt Chemie/Základní program

WikiProjekt Chemie
Program Články Hodnocení Vyznamenání Účastníci Obrázky Šablony Infoboxy Diskuse
základní program struktura článku stupně kvality článku seznam vyznamenání seznam účastníků seznam obrázků seznam šablon seznam infoboxů pod chemickou lípou

Základy

  1. Používání jednotných šablon a infoboxů, které jsou uvedeny na stránkách tohoto projektu v podstránce WikiProjektu Chemie - Šablony a WikiProjektu Chemie - Infoboxy.
  2. Jméno nově vzniklého článku vytvářet tak, aby vyhovovalo co největšímu počtu laiků, kteří by toto heslo na Wikipedii hledali. Nemusí tedy jít vždy o systematický název sloučeniny nebo o odborný název daného hesla, ale o nejpoužívanější (někdy až lidový) název. Na dané heslo pak není problém vytvořit různá přesměrování z dalších, ale méně používaných názvů.
  3. Snaha o co nejvhodnější kategorizaci článku do vhodné kategorie. Pokud nejvhodnější kategorie neexistuje a spadá pod ní více článků, ale ty ještě na Wikipedii neexistují, tak ji vytvořte. Pokud by se jednalo o kategorii pouze pro jedno heslo, tak heslo zařaďte do jiné, pokud možno co nejpříbuznější kategorie.
  4. Při vytváření nového článku, který nesplňuje požadavky přímo na článek, ale pouze na pahýl nebo subpahýl požádejte někoho z daného oboru chemie o rozšíření článku do rozsáhlejší podoby, aby mohl být článek na Wikipedii zachován.
  5. Získávání co největšího množství obrázků potřebných k dotvoření dokonalosti článků. Seznam aktuálně nejpotřebnějších najdete na podstránce projektu WikiProjektu Chemie - Obrázky

Anorganická chemie

O chemické prvky se stará WikiProjekt Prvky.
  • K základům anorganické chemie patří velmi dobře zpracované články o chemických prvcích. Bylo by dobré vylepšit pokud možno co nejvíce článků o chemických prvcích a zlepšit kvalitu většiny z nich na dobré články a v lepším případě až na nejlepší články.
  • Druhý významný pilíř anorganické chemie tvoří sloučeniny prvků. Wikipedie je na ně velmi chudá a chtělo by, aby se jejich množství podstatně zvýšilo.
  • Kromě problémů s prvky a sloučeninami jsou na Wikipedii ve velmi špatném stavu také obecné články k anorganické chemii (periodická tabulka, anorganická chemie, anorganická sloučenina, …)
  • V případě, že by se někdo z anorganických chemiků nechtěl těmto problémům věnovat, protože než úpravy a tvorba nových článků ho baví velké rozšiřování článků, může pomoci rozšiřovat chemické pahýly týkající se anorganické chemie.

Organická chemie

Další informace najdete na samostatné podstránce Základní program/Organická chemie.

  • K základům organické chemie patří velmi dobře zpracované články o základních skupinách organických sloučenin. Bylo by dobré vylepšit pokud možno co nejvíce článků o organických sloučeninách a zlepšit kvalitu většiny z nich na dobré články a v lepším případě až na nejlepší články.
  • Kromě problémů se sloučeninami jsou na Wikipedii ve velmi špatném stavu také obecné články k organické chemii (organická chemie, organická sloučenina, organokovová chemie, …)
  • V případě, že by se někdo z organických chemiků nechtěl těmto problémům věnovat, protože než úpravy a tvorba nových článků ho baví velké rozšiřování článků, může pomoci rozšiřovat chemické pahýly týkající se organické chemie.

Fyzikální chemie

  • K základům fyzikální chemie patří velmi dobře zpracované články o atomu, molekulách, jejich částech, druzích vazeb. Bylo by dobré vylepšit pokud možno co nejvíce článků o fyzikální chemii a zlepšit kvalitu většiny z nich na dobré články a v lepším případě až na nejlepší články.
  • Druhý významný pilíř fyzikální chemie tvoří jednotky, které se v chemii používají, a jejich význam. Wikipedie je na ně velmi chudá a chtělo by, aby se jejich množství podstatně zvýšilo.
  • Kromě problémů se částicemi a jednotkami jsou na Wikipedii ve velmi špatném stavu také obecné články k fyzikální chemii (fyzikální chemie, termochemie, chemická kinetika, …)
  • V případě, že by se někdo z fyzikálních chemiků nechtěl těmto problémům věnovat, protože než úpravy a tvorba nových článků ho baví velké rozšiřování článků, může pomoci rozšiřovat chemické pahýly týkající se fyzikální chemie.

Biochemie

  • K základům biochemie patří velmi dobře zpracované články o základních skupinách přírodních látek. Bylo by dobré vylepšit pokud možno co nejvíce článků o přírodních látkách a zlepšit kvalitu většiny z nich na dobré články a v lepším případě až na nejlepší články.
  • Kromě problémů se přírodními látkami jsou na Wikipedii ve velmi špatném stavu také obecné články k biochemii (biochemie, biomolekula, bioindikátor, …)
  • V případě, že by se někdo z biochemiků nechtěl těmto problémům věnovat, protože než úpravy a tvorba nových článků ho baví velké rozšiřování článků, může pomoci rozšiřovat chemické pahýly týkající se biochemie.

Analytická chemie

  • K základům analytické chemie patří velmi dobře zpracované články o základních analytických metodách. Bylo by dobré vylepšit pokud možno co nejvíce těchto článků a zlepšit tak jejich kvalitu většiny z nich na dobré články a v lepším případě až na nejlepší články.
  • Druhý významný pilíř analytické chemie tvoří chemické sklo. Wikipedie je na něj velmi chudá a chtělo by, aby se množství článků popisující jednotlivé chemické pomůcky podstatně zvýšilo.
  • Kromě problémů s analytickými metodami a chemickým sklem jsou na Wikipedii ve velmi špatném stavu také obecné články k analytické chemii (analytická chemie, analyt, kvantitativní analýza, …)
  • V případě, že by se někdo z analytických chemiků nechtěl těmto problémům věnovat, protože než úpravy a tvorba nových článků ho baví velké rozšiřování článků, může pomoci rozšiřovat chemické pahýly týkající se analytické chemie.

Materiálová chemie

  • Základním krokem bude vytvořit článek Materiálová chemie
  • Druhým pilířem materiálové chemie bude vytvořit a upravit články zaměřené na metody transformace prekurzorů na materiály.
  • Neméně důležitým úkolem jsou články o jednotlivých typech materiálů.

Chemici

  • K základům článků o významných chemicích patří velmi dobře zpracované životopisy a dílo, kterým se proslavil. Bylo by dobré vylepšit pokud možno co nejvíce těchto článků a zlepšit tak jejich kvalitu většiny z nich na dobré články a v lepším případě až na nejlepší články.
  • V případě, že by se někdo z rozšiřovatelů článků o chemicích nechtěl těmto problémům věnovat, protože než úpravy a tvorba nových článků ho baví velké rozšiřování článků, může pomoci rozšiřovat chemické pahýly týkající se chemiků.

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:WikiProjekt_Chemie/Základní_program
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.