Podle zákona o důchodovém pojištění jsou osoby účastné tohoto pojištění zabezpečeni v životních situacích jako je stáří, invalidita a úmrtí živitele. Tehdy mají plátci pojistného nárok na vyplácení dávek důchodového zabezpečení.
Základní důchodové pojištění tvoří spolu s nemocenským pojištěním součást sociálního zabezpečení ve smyslu zákona č. 582/1992 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení ve znění pozdějších předpisů.
Základním předpisem upravujícím nároky na důchody, způsob stanovení výše důchodů a podmínky pro jejich výplatu je zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, který nabyl účinnosti 1. ledna 1996.
Každý důchod se skládá ze základní a procentní výměry. Základní výměra důchodu je pevně stanovená část důchodu, stejná pro všechny důchodce. Její výše je určena zákonem na 10 % průměrné mzdy, přesná částka pak je vždy pro období celého následujícího kalendářního roku stanovena nařízením vlády. Základní výměru důchodu neovlivňuje délka získané doby pojištění ani výše dosažených výdělků.
Procentní výměra důchodu je individuální, závisí na konkrétním průběhu pojištění a platí, že čím jsou vyšší příjmy dosažené v rozhodném období a delší získaná doba pojištění, tím vyšší je procentní výměra důchodu. Minimální zákonem zaručená výše procentní výměry důchodu činí 770 Kč měsíčně.
Při pravidelné valorizaci, která je každý rok v lednu, dochází k navýšení obou zmíněných výměr s výjimkou předčasných starobních důchodů přiznaných po 30. 9 2023. Pokud poživatel tohoto důchodu nedosáhl v období před 1. lednem kalendářního roku, v němž se důchody zvyšují, důchodového věku, zvyšuje se pouze základní výměra, nikoli procentní.
Další informace k důchodovému pojištění najdete na webu Ministerstva práce a sociálních věcí.
Zdroj dat | www.cssz.cz |
---|---|
Originál | cssz.cz/web/cz/duchody-obecne-informace |