Uznání zahraničního vzdělání a kvalifikace v ČR, tzv. "Nostrifikace", MŠMT ČR

Uznávání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace v České republice (tzv. nostrifikace) je procedura akademického uznávání jednotlivého konkrétního zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace získaného žadatelem, tj. absolventem zahraniční vysoké školy; procedura představuje správní řízení vedené na základě žádosti podané žadatelem podle § 89 a § 90 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, ve spojení se zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.

Termín kvalifikace v tomto řízení označuje přímo diplom či jinak nazvaný oficiální doklad o dosaženém zahraničním vysokoškolském vzdělání v souladu s definicí podle Úmluvy o uznávání kvalifikací týkajících se vysokoškolského vzdělávání v evropském regionu, č. 60/2000 Sb. m. s. (Lisabonská úmluva), termín kvalifikace zde neznamená tzv. odbornou způsobilost. Vysokoškolská kvalifikace (tj. diplom) je veřejnou listinou státu, jehož jménem byl vydán. Zahraniční vysokoškolské kvalifikace jsou v České republice platné bez dalšího. Výslovné uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace ve smyslu zákona o vysokých školách lze vyžadovat pouze tehdy, pokud tak stanoví zákon.

V řízení o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace se nejedná o profesní uznávání, tj. nejedná se o uznání vzdělání pro výkon tzv. regulovaných profesí, jako je např. učitel, lékař, advokát, architekt a dále (k tomu více zde). Samotná nostrifikace nedává oprávnění k výkonu regulované profese. Uznávání odborných kvalifikací pro výkon regulovaných profesí se řídí zvláštními právními předpisy – pro podrobnosti k uznávání odborných kvalifikací je třeba se obrátit na příslušný regulační orgán. Seznam uznávacích orgánů pro uznávání odborných kvalifikací pro výkon regulovaného povolání zde.


O uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace v České republice rozhoduje:

1. Veřejná vysoká škola, která uskutečňuje akreditovaný obsahově obdobný (tj. porovnatelný) studijní program. Soukromá a státní vysoká škola nemá pravomoc uznávat zahraniční vysokoškolské vzdělání a kvalifikaci.

Seznam veřejných vysokých škol zde.

Přehled akreditovaných studijních programů na vysokých školách v České republice, podle kterého lze vybrat příslušný správní orgán pro vedení řízení o žádosti je přístupný zde.

2. Ministerstvo obrany (odbor řízení lidských zdrojů) (dále „MO“) rozhoduje o vysokoškolském vzdělání a kvalifikaci získaném v zahraničí v oblasti vojenství (podle § 95 odst. 9 zákona o vysokých školách); více informací zde.

3. Ministerstvo vnitra (odbor bezpečnostního výzkumu a policejního vzdělávání) (dále „MV“) rozhoduje o vysokoškolském vzdělání a kvalifikaci získaném v zahraničí v oblasti bezpečnostních služeb (podle § 95 odst. 9 zákona o vysokých školách); více informací zde.

4. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (odbor vysokých škol) (dále „MŠMT“) je odvolacím orgánem v případě zamítnutí žádosti veřejnou vysokou školou. MŠMT v případě pochybností určí příslušnost konkrétní veřejné vysoké školy k uznání. Ve výjimečných případech, pokud příslušná veřejná vysoká škola v ČR není (v ČR není akreditován porovnatelný studijní program), MŠMT rozhodne o uznání samo. Dotazy k nostrifikacím lze zaslat MŠMT na nostrifikace@msmtcz; kontakty na MŠMT zde.


Zahájení řízení o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace v České republice

Řízení se zahajuje na základě písemné žádosti žadatele – absolventa zahraniční vysoké školy. Žadatel (tj. absolvent) o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace v České republice podává žádost na jím vybranou veřejnou vysokou školu, s výjimkou studia absolvovaného v oblasti vojenství nebo oblasti bezpečnostních služeb, kdy žadatel podává žádost MO nebo MV.

Veřejné vysoké školy mají na svých internetových stránkách zveřejněny konkrétní informace k podání žádosti, zpravidla je zveřejněn rovněž formulář žádosti a kontakty na odpovědné úřední osoby. Odkazy na příslušné internetové stránky veřejných vysokých škol lze nalézt zde. K podání žádosti lze využít rovněž formulář adresovaný vybrané veřejné vysoké škole jako správnímu orgánu – k vyplnění  zde.

Přehled všech správních orgánů rozhodujících o žádosti o nostrifikaci s přístupem na jejich internetové stránky zde.


Povinné součásti žádosti

K písemné žádosti žadatel musí doložit následující podklady:

1. Originál nebo úředně ověřenou kopie zahraniční vysokoškolské kvalifikace – to znamená diplomu nebo jinak nazvaného obdobného oficiálního dokladu o ukončení studia

2. Originál nebo úředně ověřená kopie dodatku k diplomu s informací o obsahu a rozsahu vzdělání (tzv. „Diploma Supplement“, „Příloha k diplomu“, „Transcript of Academic records“ apod.)

3. Originál nebo úředně ověřená kopie písemné plné moci v případě, že je žadatel v řízení zastoupen jím zvoleným zmocněncem.

4. Úředně ověřená kopie dokladu o změně jména nebo příjmení (např. oddací list), pokud je zahraniční diplom nebo dodatek k diplomu vydán s uvedením jiného jména nebo příjmení, než je jméno a příjmení žadatele.


Požadavek vyšší formy ověření diplomu a dodatku k diplomu

Veřejná vysoká škola nebo MO, MV a MŠMT může vyžadovat vyšší ověření na originálech diplomu a dodatku k diplomu, tzv. superlegalizaci, tj. ověření pravosti podpisů a otisků razítek na diplomu a dodatku diplomu ministerstvem zahraničních věcí státu, v němž má sídlo zahraniční vysoká škola, která doklady vydala, nebo příslušným cizozemským orgánem a příslušným zastupitelským úřadem České republiky, pokud mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána nestanoví jinak.

Je-li předložen k žádosti diplom a dodatek k diplomu, které byly vydány ve státě, který přistoupil k Haagské úmluvě, neboli „Úmluvě o Apostile“, stejně jako Česká republika, pak bude diplom a dodatek k diplomu opatřen pouze ověřovací doložkou „Apostille“ a poté úředně přeložen do českého jazyka v souladu se zákonem.

Seznam signatářů Haagské úmluvy (států, které úmluvu přijaly) zde.

Seznam apostilních úřadů, které jsou oprávněny vydat Apostilu v jednotlivých státech zde.


Doplňující součásti žádosti

Správní orgán, který vede řízení o podané žádosti žadatele může dále požadovat doložení:

1. Doplňujících informací o tom, že studijní program uskutečňovala instituce oprávněná poskytovat vysokoškolské vzdělávání, nebo informace o konkrétní náplni vysokoškolského studia.

2. Úředně ověřený překlad dokumentů do českého jazyka v případě, že originální dokumenty nejsou vystaveny v jazyce slovenském; doklady vystavené v jazyce anglickém jsou obvykle akceptovány bez úředně ověřeného překladu.

Úředně ověřený překlad vyhotoví soudní tlumočník tzn. překlad provede osoba k tomu zákonem zmocněná, tedy tlumočník zapsaný v seznamu znalců a tlumočníků, součástí překladu musí být originál nebo ověřená kopie překládaného dokumentu; seznam znalců a tlumočníků zde.


Poplatek

Žadatel je podle § 90a zákona o vysokých školách povinen uhradit poplatek ve výši 3000 Kč, který se hradí vždy správnímu orgánu, ke kterému je podána žádost a který vede řízení o žádosti:

1. Poplatek je žadatelem uhrazen veřejné vysoké škole, která má zpravidla podrobnosti k platbě zveřejněny na svých internetových stránkách.

2. Poplatek je žadatelem uhrazen MO nebo MV nebo MŠMT, žadatel je k této platbě vždy vyzván spolu s podrobnými informace o způsobu a lhůtě úhrady.


Formy podání žádosti

Žádost spolu s potřebnými doklady v souladu s výše uvedeným, lze zaslat výhradně:

1. v písemné podobě (tištěné dokumenty) prostřednictvím poštovního doručovatele na adresu zvoleného správního orgánu (tj. veřejné vysoké školy nebo MO nebo MV nebo MŠMT)

nebo

2. v elektronické podobě (elektronické dokumenty) do

2.1 datové schránky

nebo

2.2 elektronické podatelny

zvoleného správního orgánu (tj. veřejné vysoké školy nebo MO nebo MV nebo MŠMT)

přičemž podání učiněné do elektronické podatelny e-mailem musí být podepsáno zaručeným elektronickým podpisem v souladu se zákonem č. 297/2016 Sb., o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce, ve znění pozdějších předpisů – tímto podpisem není sken nebo fotografie podpisu (žádosti).

Upozornění: 

● žádost podaná prostřednictvím datové schránky jménem jejího držitele nemusí být držitelem datové schránky podepsána, neboť podání z vlastní datové schránky fyzické osoby nahrazuje vlastnoruční podpis držitele této datové schránky, a to v souladu s tzv. fikcí podpisu podle § 18 odst. 1 a 2 zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o elektronických úkonech“)

● výše uvedená tzv. fikce podpisu podle zákona o elektronických úkonech však neplatí pro podpisy jakýchkoliv jiných osob další dokumenty doručované v elektronické podobě prostřednictvím datové schránky, pouze v „obyčejné formě“ (např. ve formě skenu nebo fotografie dokumentu), které mají sloužit jako podklad pro rozhodování správního orgánu (diplom, dodatek k diplomu, plná moc), mají právní účinky jako prostá neověřená kopie

● další dokumenty doručované v elektronické podobě prostřednictvím datové schránky mají právní účinky jako originál nebo ověřená kopie dokumentu pouze v případě, že jde o výstup autorizované konverze, tzn., že bude daný dokument opatřen ověřovací doložkou v souladu s § 22 zákona o elektronických úkonech

● další dokumenty doručované v elektronické podobě prostřednictvím datové schránky podatele jsou elektronickým originálem v případě, že jsou opatřeny uznávaným elektronickým podpisem v souladu se zákonem č. 297/2016 Sb., o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce, ve znění pozdějších předpisů


Průběh řízení o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace v České republice

Veřejná vysoká škola nebo MO nebo MV nebo MŠMT porovnává obsah a rozsah zahraničního studia se studiem v obdobném, tj. porovnatelném akreditovaném studijním programu uskutečňovaném veřejnou vysokou školou v České republice. Současně se posuzuje zahraniční vysokoškolská kvalifikace, tj. diplom či jinak nazvaný oficiální doklad o dosaženém zahraničním vysokoškolském vzdělání.

Veřejná vysoká škola nebo MO nebo MV nebo MŠMT ukončí řízení o žádosti vydáním rozhodnutí – tj. osvědčení o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a zahraniční vysokoškolské kvalifikace – diplomu, a to s časově neomezenou platností pro území České republiky.

Rozhodnutí se vydává v základní lhůtě do 30 dnů od přijetí žádosti, lhůta může být prodloužena o dalších 30 dní zejména v případech složitějšího nebo časově náročnějšího ověřování podkladů žádosti. Lhůta vyřízení žádosti se zpravidla rovněž prodlužuje z důvodu vad, nedostatků, popř. neúplnosti podané žádosti, které je nutno v řízení odstranit.

Veřejná vysoká škola může žádost rozhodnutím zamítnout; v takovém případě má žadatel právo podat odvolání ve lhůtě 15 dní ode dne doručení rozhodnutí v souladu s poučením obsaženým přímo v rozhodnutí veřejné vysoké školy. Odvolání se podává k veřejné vysoké škole, odvolacím správním orgánem je MŠMT, rozhodnutí MŠMT o odvolání je konečné.

MO nebo MV nebo MŠMT může žádost rozhodnutím zamítnout; v takovém případě má žadatel právo podat rozklad ve lhůtě 15 dní ode dne doručení rozhodnutí v souladu s poučením obsaženým přímo v rozhodnutí MO nebo MV nebo MŠMT. O rozkladu rozhoduje příslušný ministr, rozhodnutí příslušného ministra o rozkladu je konečné.


Žadatelé požívající mezinárodní ochrany

Uznávání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace žadatelů, kterým byla v České republice nebo v jiném členském státu Evropské unie poskytnuta mezinárodní ochrana formou azylu nebo doplňkové ochrany, nebo na kterou je na základě mezinárodních závazků České republiky třeba pohlížet jako na uprchlíka nebo vyhnance, nebo osobu v podobné situaci jako uprchlíci, je řešena ustanovením § 90 odst. 4 zákona o vysokých školách.

Výhradně u těchto žadatelů zákon o vysokých školách připouští doložení podkladů, které jsou součástí žádosti o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace, tj. doložení diplomu nebo jinak nazvaného obdobného oficiálního dokladu o ukončení studia a dodatku k diplomu, a doložení vyšší formy ověření podkladů, které jsou součástí žádosti, tj. doložení diplomu nebo jinak nazvaného obdobného oficiálního dokladu o ukončení studia a dodatku k diplomu s ověřením pravosti podpisů a otisků razítek superlegalizací nebo Apostilou, formou jejich nahrazení  čestným prohlášením žadatele o skutečnostech jinak prokazovaných těmito podklady nebo vyšší formou ověření těchto podkladů.


Zvláštní informace pro žadatele z Ukrajiny


Uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace, na které se vztahuje bilaterální dohoda sjednaná Českou republikou

Při uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace se postupuje odlišně, pokud Česká republika sjednala bilaterální dohodu o uznávání rovnocennosti dokladů o vzdělání a dokladů o vědeckých hodnostech a akademických titulech (tzv. „ekvivalenční dohodu) se státem, jehož je zahraniční vysokoškolské vzdělání a kvalifikace, které má být uznáno, uznanou součástí.

Postup podle ekvivalenčních dohod – Slovensko, Polsko, Německo, Maďarsko a Slovinsko

Postup podle doporučení z dohod – Čína, Francie, Rakousko


Přehled platných předpisů

Zákon č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů

Úmluva o uznávání kvalifikací týkajících se vysokoškolského vzdělávání v evropském regionu, č. 60/2000 Sb. m. s. (Lisabonská úmluva)

Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů

Úmluva o zrušení požadavku ověřování cizích veřejných listin, č. 45/1999 Sb. (Haagská úmluva)

Přehled platných mezinárodních smluv, které se týkají oblasti vzdělávání, vědy, mládeže a tělovýchovy

Přehled mezinárodních smluv, dohod a prohlášení, které se týkají oblasti nostrifikace


Zvláštní zákony předepisující uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace podle zákona o vysokých školách


Informace o zpracování osobních údajů

Osobní údaje Žadatele, uvedené v Žádosti, jsou zpracovávány výhradně pro účely vyřízení Žádosti. Informace o zpracování osobních údajů Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy jsou uvedeny zde.


Zdroj datwww.msmt.cz
Originálmsmt.cz/vzdelavani/vysoke-skolstvi/nostrifikace
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V