Dělení Karpat

Dělení Karpat: (1) Vnější Západní Karpaty, (2) Vnitřní Západní Karpaty, (3) Vnější Východní Karpaty, (4) Vnitřní Východní Karpaty, (5) Jižní Karpaty, (6) Rumunské Západní Karpaty, (7) Transylvánská vysočina, (8) Srbské Karpaty.
Řeky: (a) Visla, (b) Dunaj, (c) Tisa, (d) Sáva, (e) Dněstr, (f) Prut.
Podrobnější mapa dělení Karpat

Karpaty se z hlediska českého i slovenského geomorfologického členění považují za subsystém Alpsko-himálajského systému. Jejich dělení na provincie, subprovincie, oblasti a celky je jednotné v odborných kruzích v Česku a na Slovensku, dobře na ně navazuje i členění polské. Členění v ostatních zemích, zejména na Ukrajině a v Rumunsku, není propracované tak detailně ani podle stejných kritérií.

Tradičně se Karpaty dělí na tři provincie:[zdroj?] Západní, Východní a Jižní Karpaty. V rumunském pojetí se ale za Jižní Karpaty považuje pouze jejich nejvyšší, ze západu na východ se táhnoucí pásmo. Rumunské Západní Karpaty (nezaměňovat se Západními Karpatami na severu) se posuzují samostatně, stejně jako Transylvánská vysočina i Srbské Karpaty.

Podle českého a slovenského geomorfologického členění[1] tvoří hranici mezi Západními a Východními Karpatami Kurovské neboli Tyličské sedlo (polsky Przełęcz Tylicka), ležící ve výšce 683 m n. m. na slovensko-polské hranici mezi Ľubovnianskou a Ondavskou vrchovinou. Podle polského členění Jerzyho Kondrackiego patří ještě celé Nízké Beskydy do západokarpatské provincie a dotyčná hranice prochází až Lupkovským průsmykemLaborecké vrchovině.

Jako hranice mezi Východními a Jižními Karpatami se často uvádí průsmyk Predeal (1033 m n. m.) na spojnici Brașova a údolí Prahovy, avšak podle Čížka a kol.[2] se „za rozhraní mezi Východními a Jižními Karpatami dnes neuznává tzv. klasická hranice, tj. údolí řeky Prahova a posunuje se do údolí řeky Dîmbovița a kuloáru RucarBran.“ Na západě se Jižní Karpaty stýkají s rumunskými Západními Karpatami (Carpații Occidentali), přičemž hranice probíhá údolími řek Cerna a Timiș.

České, slovenské a polské členění dělí Západní i Východní Karpaty na vnější flyšové a vnitřní (krystalické, vulkanické aj.) pásmo. V Rumunsku bývají členěny Východní Karpaty ležící na rumunském území na tři samostatné geografické skupiny (severní, střední a jižní) a ne na Vnější a Vnitřní Východní Karpaty:

Transylvánská plošina někdy nebývá považována za součást Karpat. Srbské Karpaty bývají někdy přiřazovány k Jižním Karpatám, někdy naopak vůbec nebývají považovány za součást Karpat.[zdroj?]

Níže použité zkratky států, na jejichž území Karpaty zasahují:

Geografická mapa Karpat: Karpatský oblouk od Vídně a Bratislavy až po Srbské Karpaty

Západní Karpaty [CZ/SK/PL/AT/HU]

1.1 Vněkarpatské sníženiny

subprovincie, [AT/CZ/PL]

1.2 Vnější Západní Karpaty

[AT/CZ/SK/PL], subprovincie

1.3 Vnitřní Západní Karpaty

(Vnútorné Západné Karpaty / Wewnętrzne Karpaty Zachodnie / Északnyugati-Kárpátok belső vonulata / Innere Westkarpaten; [SK/PL/HU/AT/], subprovincie)

Východní Karpaty [SK/PL/UA/RO]

2.1 Vněkarpatské sníženiny (2)

[PL/RO/UA] (subprovincie)

2.2 Vnější Východní Karpaty

(Vonkajšie Východné Karpaty / Zewnętrzne Karpaty Wschodnie / Carpații Orientali Exteriori / Зовнішні Східні Карпати; [SK/PL/RO/UA], subprovincie)

2.3 Vnitřní Východní Karpaty

(Vnútorné Východné Karpaty / Carpații Orientali Interiori / Внутрішні Східні Карпати; [SK/RO/UA], subprovincie)

Jižní Karpaty [RO]

Rumunské Západní Karpaty [RO/RS]

Transylvánská vysočina [RO]

Rumunsky Podișul Transilvaniei. (Někdy nebývá považována za součást Karpat.)

Srbské Karpaty [RS]

Srbsky Karpatske planine, tj. „Karpatské hory“. Někdy bývají řazeny pod Jižní Karpaty (společně s Banátskými horami), někdy nejsou vůbec považovány za součást Karpat, nýbrž Balkánských hor. Důvodem je praktická neexistence jasné geologické hranice.

Poznámky

  1. Tatransko-fatranská oblasť a Podhôrno-magurská oblasť, někdy spolu s celky Vtáčnik, Kremnické vrchy, Pohronský Inovec a částí Považského podolie, jsou v některých negeomorfologických systémech známy jako "Střední Západní Karpaty".[zdroj?]
  2. Vněkarpatské sníženiny jsou obvykle považovány za součásti jednotlivých částí Karpat, tj. západokarpatské, východokarpatské a jihokarpatské sníženiny, avšak pouze česko-polsko-slovenské (tedy převážně západokarpatské) členění jim přisuzuje jasné místo v hierarchii geomorfologických jednotek.

Reference

  1. Bukovské vrchy, Laborecká vrchovina, letná turistická mapa 1:100000. Slovenská kartografia, Bratislava, 1989.
  2. Jiří Čížek a kolektiv: Rumunské a bulharské hory. 223 pp. Olympia, Praha, 1986. Str. 9.

Související články


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Dělení_Karpat
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.