Diagonalizovatelná matice: Porovnání verzí

Smazaný obsah Přidaný obsah
m Přidán pojem "defektní", stylistické úpravy
Řádek 12: Řádek 12:
Vlastní číslo matice je takové <math>\lambda</math>, které pro nějaký vektor <math>v</math> splňuje <math>A v = \lambda v</math>. Tato podmínka se dá snadno přepsat jako <math>(A - \lambda E) \, v = 0</math>.
Vlastní číslo matice je takové <math>\lambda</math>, které pro nějaký vektor <math>v</math> splňuje <math>A v = \lambda v</math>. Tato podmínka se dá snadno přepsat jako <math>(A - \lambda E) \, v = 0</math>.


Máme-li matici <math>A</math>a její vlastní číslo <math>\lambda</math>, hodnota <math>\dim \mathrm{Ker} \, (A - \lambda E)</math>se nazývá ''geometrickou násobností'' vlastního čísla <math>\lambda</math>.
Máme-li matici <math>A</math> a její vlastní číslo <math>\lambda</math>, hodnota <math>\dim \mathrm{Ker} \, (A - \lambda E)</math> se nazývá ''geometrickou násobností'' vlastního čísla <math>\lambda</math>.


[[Polynom]] <math>p_A(\lambda) = \det(A - \lambda E)</math>se nazývá ''charakteristický polynom matice'' <math>A</math> a jeho kořeny jsou vlastními čísly <math>A</math>. Termínem ''algebraická násobnost'' se označuje [[Násobnost kořene|násobnost <math>\lambda</math> jako kořene]] tohoto polynomu.
[[Polynom]] <math>p_A(\lambda) = \det(A - \lambda E)</math> se nazývá ''charakteristický polynom matice'' <math>A</math> a jeho kořeny jsou vlastními čísly <math>A</math>. Termínem ''algebraická násobnost'' se označuje [[Násobnost kořene|násobnost <math>\lambda</math> jako kořene]] tohoto polynomu.


'''Věta:''' Nechť <math>A</math>je čtvercová matice a <math>\lambda_1, \, \dots , \, \lambda_k</math>její vlastní čísla. <math>A</math>je diagonalizovatelná právě tehdy, je-li algebraická násobnost každého <math>\lambda_i</math> rovna jeho geometrické násobnosti.<ref name=":0">ŠMÍD, Dalibor. ''Lineární algebra pro fyziky''. Verze z 15. května 2019. Dostupné také z: http://msekce.karlin.mff.cuni.cz/~smid/pmwiki/pmwiki.php?n=Main.LAproFLS1819</ref>
'''Věta:''' Nechť <math>A</math>je čtvercová matice a <math>\lambda_1, \, \dots , \, \lambda_k</math>její vlastní čísla. <math>A</math>je diagonalizovatelná právě tehdy, je-li algebraická násobnost každého <math>\lambda_i</math> rovna jeho geometrické násobnosti.<ref name=":0">ŠMÍD, Dalibor. ''Lineární algebra pro fyziky''. Verze z 15. května 2019. Dostupné také z: http://msekce.karlin.mff.cuni.cz/~smid/pmwiki/pmwiki.php?n=Main.LAproFLS1819</ref>

== Algoritmus pro nalezení diagonálního tvaru ==
== Algoritmus pro nalezení diagonálního tvaru ==
Hledání diagonálního tvaru <math>D</math> a matice přechodu <math>R</math> lze shrnout do několika kroků:
Hledání diagonálního tvaru <math>D</math> a matice přechodu <math>R</math> lze shrnout do několika kroků:

Verze z 21. 5. 2020, 19:45

V lineární algebře se čtvercové matici A {\displaystyle A} říká diagonizovatelná, pokud je podobná diagonální matici D {\displaystyle D} , tzn. pokud existuje taková regulární matice R {\displaystyle R} , pro kterou by platilo A = R 1 D R {\displaystyle A=R^{-1}D\,R} . Úzce souvisejícím pojmem je diagonalizovatelné lineární zobrazení: tak se označuje endomorfismus T : V V {\displaystyle T:V\rightarrow V} nad vektorovým prostorem V {\displaystyle V} , pokud existuje báze V {\displaystyle V} (zvaná diagonální báze), vzhledem ke které je T {\displaystyle T} reprezentováno diagonální maticí. Diagonalizace je proces hledání odpovídající diagonální matice a diagonální báze pro čtvercovou matici, resp. endomorfismus.

Čtvercová matice, resp. endomorfismus, které nejsou diagonalizovatelné, se označují jako defektní.

Diagonizovatelné matice a zobrazení jsou předmětem zájmu, protože s diagonálními maticemi se velmi snadno pracuje: jejich vlastní čísla a vlastní vektory jsou zřejmé a umocňování diagonální matice je také snadné, protože stačí umocnit jednotlivé prvky na diagonále matice. V případě, že matice není diagonalizovatelná, tyto vlastnosti do jisté míry supluje tzv. Jordanův tvar, který mají všechny matice.

Pojmy diagonalizovatelnost a diagonalizace se užívají i v kontextu bilineárních a seskvilineárních forem, jejich matice ovšem nejsou v různých bázích podobné ( A = R 1 D R {\displaystyle A=R^{-1}D\,R} ), ale kongruentní ( A = R T D R {\displaystyle A=R^{T}D\,R} ). Bázi, ve které je bilineární forma diagonální, se říká polární báze a kvůli zmíněným rozdílům v transformaci forem a zobrazení je obecně jiná než diagonální báze zobrazení. Důležitou výjimku ovšem tvoří případy, kdy je R {\displaystyle R} ortogonální a platí R T = R 1 R 1 A R = R T A R {\displaystyle R^{T}=R^{-1}\implies R^{-1}A\,R=R^{T}A\,R} . Tímto případem se podrobně zabývá ortogonální diagonalizace.[1]

Podmínka diagonalizovatelnosti

Otázka, zda je matice diagonalizovatelná, úzce souvisí s pojmy algebraická a geometrická násobnost vlastního čísla.

Vlastní číslo matice je takové λ {\displaystyle \lambda } , které pro nějaký vektor v {\displaystyle v} splňuje A v = λ v {\displaystyle Av=\lambda v} . Tato podmínka se dá snadno přepsat jako ( A λ E ) v = 0 {\displaystyle (A-\lambda E)\,v=0} .

Máme-li matici A {\displaystyle A} a její vlastní číslo λ {\displaystyle \lambda } , hodnota dim K e r ( A λ E ) {\displaystyle \dim \mathrm {Ker} \,(A-\lambda E)} se nazývá geometrickou násobností vlastního čísla λ {\displaystyle \lambda } .

Polynom p A ( λ ) = det ( A λ E ) {\displaystyle p_{A}(\lambda )=\det(A-\lambda E)} se nazývá charakteristický polynom matice A {\displaystyle A} a jeho kořeny jsou vlastními čísly A {\displaystyle A} . Termínem algebraická násobnost se označuje násobnost λ {\displaystyle \lambda } jako kořene tohoto polynomu.

Věta: Nechť A {\displaystyle A} je čtvercová matice a λ 1 , , λ k {\displaystyle \lambda _{1},\,\dots ,\,\lambda _{k}} její vlastní čísla. A {\displaystyle A} je diagonalizovatelná právě tehdy, je-li algebraická násobnost každého λ i {\displaystyle \lambda _{i}} rovna jeho geometrické násobnosti.[1]

Algoritmus pro nalezení diagonálního tvaru

Hledání diagonálního tvaru D {\displaystyle D} a matice přechodu R {\displaystyle R} lze shrnout do několika kroků:

  1. Vyjáříme si charakteristický polynom det ( A λ E ) {\displaystyle \det(A-\lambda E)} , najdeme jeho kořeny λ 1 , . . . , λ k {\displaystyle \lambda _{1},\,...,\,\lambda _{k}} a poznamenáme si jejich násobnost.
  2. Matice D {\displaystyle D} bude mít tvar D = d i a g ( λ 1 , . . . , λ 1 , λ 2 , . . . , λ k ) {\displaystyle D=\mathrm {diag} (\lambda _{1},\,...,\,\lambda _{1},\lambda _{2},\,...,\,\lambda _{k})} , každé λ i {\displaystyle \lambda _{i}} bude na diagonále tolikrát, jaká je jeho násobnost.
  3. Pro každé λ i {\displaystyle \lambda _{i}} najdeme jádro matice ( A λ E ) {\displaystyle (A-\lambda E)} . Následně nalezneme bázi tohoto jádra ( v i , 1 , . . . , v i , m ) {\displaystyle (v_{i,1},\,...,\,v_{i,m})} , m {\displaystyle m} je násobnost λ i {\displaystyle \lambda _{i}} .
  4. Sloupce matice R {\displaystyle R} budou tvořeny vektory ( v 1 , 1 | v 1 , 2 | . . . | v 1 , m | v 2 , 1 | . . . | v k , n ) {\displaystyle (v_{1,1}\,|\,v_{1,2}\,|\,...|\,v_{1,m}\,|\,v_{2,1}\,|\,...|\,v_{k,n})} .
  5. Nalezneme inverzní matici R 1 {\displaystyle R^{-1}} .
  6. Platí A = R D R 1 {\displaystyle A=R\,D\,R^{-1}} , D = R 1 A R {\displaystyle D=R^{-1}A\,R} .

Příklad

Uvažujme matici:

A = ( 1 2 0 0 3 0 2 4 2 ) . {\displaystyle A={\begin{pmatrix}1&2&0\\0&3&0\\2&-4&2\end{pmatrix}}.}

Charakteristický polynom matice je:

det ( A λ E ) = det ( 1 λ 2 0 0 3 λ 0 2 4 2 λ ) = ( 1 λ ) ( 2 λ ) ( 3 λ ) . {\displaystyle \det(A-\lambda E)=\det {\begin{pmatrix}1-\lambda &2&0\\0&3-\lambda &0\\2&-4&2-\lambda \end{pmatrix}}=(1-\lambda )(2-\lambda )(3-\lambda ).}

Matice má tedy 3 vlastní čísla s násobností 1:

λ 1 = 3 , λ 2 = 2 , λ 3 = 1. {\displaystyle \lambda _{1}=3,\quad \lambda _{2}=2,\quad \lambda _{3}=1.}

Diagonální tvar matice je tedy, na pořadí vlastních čísel nezáleží:

D = ( 3 0 0 0 2 0 0 0 1 ) . {\displaystyle D={\begin{pmatrix}3&0&0\\0&2&0\\0&0&1\end{pmatrix}}.}

Nyní nalezneme ke každému λ i {\displaystyle \lambda _{i}} vlastní vektory. Jsou to:

v 1 = ( 1 1 2 ) K e r ( A 3 E ) , {\displaystyle v_{1}={\begin{pmatrix}-1\\-1\\2\end{pmatrix}}\in \mathrm {Ker} (A-3E),}
v 2 = ( 0 0 1 ) K e r ( A 2 E ) , {\displaystyle v_{2}={\begin{pmatrix}0\\0\\1\end{pmatrix}}\in \mathrm {Ker} (A-2E),}
v 3 = ( 1 0 2 ) K e r ( A E ) . {\displaystyle v_{3}={\begin{pmatrix}-1\\0\\2\end{pmatrix}}\in \mathrm {Ker} (A-E).}

Jednoduchou kontrolou je: A v k = λ k v k {\displaystyle Av_{k}=\lambda _{k}v_{k}}

Matici R {\displaystyle R} získáme tak, že vlastní vektory zapíšeme do sloupců. Zde již na pořadí záleží, musí být stejné jako pořadí odpovídajících vlastních čísel v D {\displaystyle D} .

R = ( 1 0 1 1 0 0 2 1 2 ) . {\displaystyle R={\begin{pmatrix}-1&0&-1\\-1&0&0\\2&1&2\end{pmatrix}}.}

Nakonec k R {\displaystyle R} najdeme inverzi:

R 1 = ( 0 1 0 2 0 1 1 1 0 ) {\displaystyle R^{-1}={\begin{pmatrix}0&-1&0\\2&0&1\\-1&1&0\end{pmatrix}}}

Přímým výpočtem lze ověřit, že R 1 A R = D {\displaystyle R^{-1}A\,R=D} :

R 1 A R = ( 0 1 0 2 0 1 1 1 0 ) ( 1 2 0 0 3 0 2 4 2 ) ( 1 0 1 1 0 0 2 1 2 ) = ( 3 0 0 0 2 0 0 0 1 ) . {\displaystyle R^{-1}AR={\begin{pmatrix}0&-1&0\\2&0&1\\-1&1&0\end{pmatrix}}{\begin{pmatrix}1&2&0\\0&3&0\\2&-4&2\end{pmatrix}}{\begin{pmatrix}-1&0&-1\\-1&0&0\\2&1&2\end{pmatrix}}={\begin{pmatrix}3&0&0\\0&2&0\\0&0&1\end{pmatrix}}.}

Současná diagonalizovatelnost

Matice A , B {\displaystyle A,B} se označují jako současně diagonalizovatelné, pokud existuje takové R {\displaystyle R} , že jak R 1 A R {\displaystyle R^{-1}A\,R} , tak R 1 B R {\displaystyle R^{-1}B\,R} jsou diagonální. Obdobně endomorfismy S , T {\displaystyle S,T} jsou současně diagonalizovatelné, pokud existuje taková báze, ve které jsou oba diagonální.

Věta: Nechť V {\displaystyle V} je vektorový prostor a M {\displaystyle M} množina diagonalizovatelných endomorfismů na V {\displaystyle V} . Pak je M {\displaystyle M} současně diagonalizovatelná, právě když každé dva endomorfismy v ní komutují.[1]

Externí odkazy

  1. a b c ŠMÍD, Dalibor. Lineární algebra pro fyziky. Verze z 15. května 2019. Dostupné také z: http://msekce.karlin.mff.cuni.cz/~smid/pmwiki/pmwiki.php?n=Main.LAproFLS1819
Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/w/index.php
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.