Úvodní stránka

Publikováno:
8.10.2020
Autor:
51200

Dne 11.10. 2020 vstupuje v účinnost evropský rámec pro prověřování vybraných zahraničních investic z bezpečnostních důvodů. Tento systém pro spolupráci a výměnu informací mezi členskými státy vzniká na základě Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/452 ze dne 19. března 2019.


Pokud se o tomto tématu chcete dozvědět více, MPO pro Vás připravilo webinář, který proběhne v úterý 27.10.2020 od 10:00. Více informací naleznete zde.

Toto nařízení v prvé řadě poskytuje státům jistotu, že prověření investic, které by mohly ohrozit bezpečnost či veřejný pořádek s odkazem na čl. 65 Lisabonské smlouvy, je možné a nenarušuje svobodný pohyb kapitálu. V druhé řadě pak stanoví obecné zásady, kterými by se členské státy při nastavování národních prověřovacích mechanismů měly řídit: systém by měl být transparentní, nediskriminující a s jasným časovým rámcem.

Výčet sektorů, kterých by se prověřování podle Nařízení mohlo týkat, zahrnuje oblast kritické infrastruktury (energetika, doprava, komunikace, datová uložiště, vesmírná a finanční infrastruktura), kritické technologie (umělá inteligence, robotika, polovodiče, technologie dvojího užití, jaderné a kosmické technologie a technologie spjaté s kybernetickou bezpečností), bezpečnost dodávek kritických prvků a přístup k citlivým informacím.  Při hodnoceni rizikovosti samotného zahraničního investora pak Nařízení doporučuje přihlížet k tomu, zda má daný investor silnou vazbu na vládu třetí země nebo zda je zapojen do protiprávní nebo trestné činnosti.

Samotné prověření investice a její případné nepovolení či povolení s podmínkami nechává Evropská komise na jednotlivých členských státech. V jednotlivých členských státech zavádí kontaktní místa, která budou sbírat celková data o investicích ze třetích zemí (a oznamovat prověřované transakce) a zároveň budou moci vznášet připomínky k investicím v jiných členských státech, pokud je budou považovat za rizikové. České kontaktní místa bylo zřízeno na Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Evropská komise (EK) sama má silnější pozici pouze v případě akvizic firem, které jsou zapojeny do projektů evropského zájmu: Galileo, Copernicus, Horizont 2020, Transevropské dopravní sítě (Ten-T), Transevropské energetické sítě (Ten-E), Transevropské telekomunikační sítě, Evropský program rozvoje obranného průmyslu, Stálou strukturovanou spolupráci (PESCO), GOVSATCOM, ITER a Přípravná akce v oblasti obranného výzkumu a vývoje (PADR). Pokud by EK označila akvizici dané firmy za rizikovou, musí členský stát, na jehož území k ní má dojít, stanovisko EK zohlednit v co nejvyšší míře.



Zdroj datwww.mpo.cz
Originálmpo.cz/cz/zahranicni-obchod/proverovani-zahranicnich-investic/eu-spolupracuje-v-obrane-proti-rizikov...
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.