Úvodní stránka

Publikováno:
15.12.2021
Autor:
51200

V rámci pokračující snahy o asertivní prosazování a ochranu zájmů EU v oblasti mezinárodního obchodu Evropská komise 8. prosince zveřejnila nový legislativní návrh nástroje proti ekonomickému nátlaku, tzv. anti-coercion nástroj.
 


K práci na tomto mechanismu se Evropská komise zavázala v rámci vyjednávání o revizi nařízení (EU) č. 654/2014 o výkonu práv Unie za účelem uplatňování a prosazování pravidel mezinárodního obchodu. Zveřejnění návrhu předcházela veřejná konzultace, ve které se EK snažila shromáždit informace a názory na stávající a potenciální donucovací postupy třetích zemí a jejich dopad na hospodářské a geopolitické zájmy EU a jejích členských států. 

Deklarovaným účelem je vytvořit mechanismus, který by EU umožnil reagovat na praktiky třetích zemí, které zasahují do suverénního rozhodování Unie nebo jejích členských zemí, aby přijaly, nepřijaly nebo stáhly konkrétní politická opatření. Dle návrhu nařízení může jít jak o aplikaci nátlakových opatření majících vliv na obchod či investice, tak i o jejich hrozbu.

Cílem je takovým donucovacím opatřením zabránit nebo je kompenzovat, a to v souladu s mezinárodním právem. Návrh nařízení by tak EK umožnil ve specifických situacích přijmout obchodní, investiční nebo jiná restriktivní opatření vůči zemi mimo EU vyvíjející ekonomický nátlak na EU či její členské státy.

Aktivace protiopatření nemá být dle návrhu automatická, ale má jí předcházet fáze šetření a poté možnost jednání se třetí zemí s cílem zabránit nátlaku. V případě, že taková jednání nebudou úspěšná, může Komise přistoupit k uvalení protiopatření, mezi kterými návrh uvádí mimo opatření obchodní politiky typu uvalení cel, kvót či jiných dovozních omezení, např. restrikce v oblasti obchodu službami, v přístupu k veřejným zakázkám, opatření v oblasti přímých zahraničních investic, obchodních aspektech práv duševního vlastnictví, či opatření regulatorní povahy nebo přístup k Unií financovaným programům a další. Návrh stanovuje několik kritérií pro výběr a navržení konkrétních protiopatření EU.

Návrh nařízení počítá rovněž se širší mezinárodní spoluprací proti ekonomickému nátlaku.

 

Evropská komise otevřela v návaznosti na zveřejnění návrhu možnost vyjádřit se k němu v rámci další veřejné konzultace, která probíhá do 31. března 2022. Odkaz na konzultaci naleznete zde.

Odkazy na jednotlivé dokumenty k nástroji jsou uvedeny níže:

Další informace jsou dostupné na webových stránkách Evropské komise.



Zdroj datwww.mpo.cz
Originálmpo.cz/cz/zahranicni-obchod/spolecna-obchodni-politika-eu/evropska-komise-zverejnila-navrh-nastroje-...
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.