Úvodní stránka

Publikováno:
25.2.2021
Autor:
51200

Dne 13. února 2021 února vstoupila v platnost revize Nařízení 654/2014 (tzv. enforcement regulation) dojednaná v reakci na zablokování odvolacího orgánu WTO


NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2021/167 ze dne 10. února 2021, kterým se mění nařízení (EU) č. 654/2014 o výkonu práv Unie za účelem uplatňování a prosazování pravidel mezinárodního obchodu přináší posílení nástrojů, jež má EU k dispozici při obraně svých legitimních zájmů.

Po této revizi má EU možnost jednat i v situacích, kdy je příslušný mechanismus sporů ať již ve WTO, či podle bilaterální obchodní dohody, zablokován a není tedy možno navzdory snaze EU dosáhnout konečného řešení sporu dohodou předvídaným postupem.

Prvotním impulzem k přijetí této změny byla ztráta funkčnosti odvolacího orgánu WTO na konci roku 2019, jež otevřela prostor pro podání „odvolání do prázdna“ a tedy ponechání sporu bez definitivního rozhodnutí. Bez něj ale, do provedení revize Nařízení, nebyla EU podle své vnitřní legislativy oprávněna přijmout kroky potřebné pro obranu svých zájmů a druhá strana se mohla svým povinnostem a odpovědnosti vyhnout. Vzhledem k tomu, že k zablokování příslušných mechanismů může dojít v případě nespolupráce druhé smluvní strany i při řešení sporů dle bilaterálních či regionálních obchodních dohod, byla působnost rozšířena i na tyto případy.

Druhou podstatnou změnou, kterou Nařízení přináší, je rozšíření možných protiopatření přijímaných EU také do oblasti služeb a některých obchodních aspektů práv k duševnímu vlastnictví (dříve bylo možno reagovat pouze v oblasti obchodu zbožím a veřejných zakázek). To reflektuje změn v realitě mezinárodního obchodu a dává EU možnost reagovat na porušení jejích práv přímo v oblastech a sektorech v nichž k porušením dochází a jejichž význam zároveň v mezinárodním obchodu stoupá.

Revize nařízení je součástí strategie, která má napomoci k lepší obraně EU proti neférovým obchodním praktikám a zlepšení dodržování závazků plynoucích z obchodních dohod jejichž je Unie součástí.  Přistoupit k jednostranným krokům ale ani podle revidovaného Nařízení rozhodně není z pohledu EU preferovaným řešením a pokud je to možné, přednost mají dostat vždy dohodnuté nástroje, ať již dvoustranné či mnohostranné.  I nadále je tedy pro EU nejlepší variantou dobře fungující multilaterální systém zahrnující funkční mechanismus řešení sporů, a tedy zachování a potřebná reforma WTO.

Mechanismus fungování revidovaného nařízení č. 654/2014 pro případ řešení sporu ve WTO si můžete prohlédnout zde:

EU Trade policy at work [pdf, 301 kB]

 



Zdroj datwww.mpo.cz
Originálmpo.cz/cz/zahranicni-obchod/spolecna-obchodni-politika-eu/obchodni-legislativa-eu/eu-posilila-moznos...
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.