Projekty Zahraniční rozvojové spolupráce ČR v gesci MPO

Publikováno:
27.6.2012, (archivovaná zpráva)
Autor:
odbor 07300

Projekty Zahraniční rozvojové spolupráce (ZRS) ČR, program Aid for Trade, realizované v gesci MPO v roce 2012.

Na základě usnesení vlády ČR ze dne 2. června 2011 č. 407 k zahraniční rozvojové spolupráci pokračuje nadále v roce 2012 program Aid for Trade. Celkem je na projekty tohoto programu v letošním roce vyčleněno 5 mil. Kč. Projekty jsou v souladu s Koncepcí zahraniční rozvojové spolupráce ČR opět orientovány na prioritní státy a podle jejich zájmu na jejich aktuální potřeby. Konkrétně byly připraveny a realizují se následující projekty:

Nakládání s odpady, zdroje odpadu, balení a další manipulace

Stát: Bosna a Hercegovina (BaH)

Realizátor: VEXIM, s.r.o.

Cena projektu: 912 000,- Kč

Projekt předpokládá úvodní fázi (sběr dat), dvě realizační (stáž v ČR a předání českých zkušeností, workshop v BaH) a závěrečnou hodnotící fázi v listopadu 2012. V průběhu realizace budou předány praktické zkušenosti se sběrem, recyklací, opětovným využitím, konečnou likvidací odpadu atd. Součástí projektu je též pomoc při aplikaci jednotné legislativní úpravy tohoto sektoru a konkrétních postupů pro celé území BaH. Za tímto účelem se počítá se zorganizováním workshopu a odborného školení v ČR a v BaH. Realizací tohoto projektu by měl být dokončen celý cyklus předávání zkušeností a pomoci v oblasti odpadového hospodářství v BaH.

Průzkum zdrojů termálních a minerálních vod v oblasti jižní Etiopie

Stát: Etiopie

Realizátor: AQUATEST a.s.

Cena projektu: 798 480,- Kč

Podstatou projektu je posouzení a ohodnocení potenciálu pramenů termálních a minerálních vod v oblasti jižní Etiopie a navržení jejich dalšího komerčního využití podle chemického složení a vlastností např. pro léčebné účely, rekreační účely atd. S tímto cílem budou nejprve na místě shromážděny veškeré dostupné vstupní informace a data. Následně bude vypracována studie (katalog) poskytující ucelený přehled možností rozvoje a využití daných přírodních zdrojů. Předání výsledků a katalogu příjemci proběhne v rámci závěrečného workshopu a kulatého stolu, v jehož průběhu budou prezentována všechna zjištění a závěry s doporučeními pro nejlepší využití a rozvoj hodnoceného sektoru.

Rozvoj oblasti technologie zpracování potravin se zaměřením na rozvoj malého a středního podnikání v Etiopii

Stát: Etiopie

Realizátor: Česká zemědělská univerzita v Praze

Cena projektu: 566 000,- Kč

Záměrem projektu je optimalizace produkčních řetězců malých a středních podniků, zabývajících se zpracováním domácí zemědělské produkce a výrobou potravin, seznámení s možnostmi snižování postprodukčních ztrát, s moderní obalovou technikou a technologiemi pro skladování, pomoc při navázání bližších kontaktů se zahraničními odborníky atd. Náplní projektu je návštěva vybraných výrobních podniků v Etiopii a následná příprava kulatého stolu s představiteli vlády, místními experty a pracovníky malých a středních podniků z oboru. Zorganizovány budou dále semináře a workshopy k jednotlivým odborným tématům. V průběhu těchto akcí bude předáno potřebné know-how, příslušné tréninkové manuály a veškeré relevantní informace. Etiopští odborníci budou mít rovněž možnost návštěvy vybraných podniků v ČR.

Přenos know-how při budování, využívání a ochraně podzemních vodních zdrojů, zejména termálních a minerálních v Moldavské republice

Stát: Moldavská republika

Realizátor: DRILLING TRADE, s.r.o.

Cena projektu: 838 240,- Kč

Podzemní vody včetně termálních a minerálních představují značné přírodní bohatství Moldavské republiky. Projekt bude zaměřen na zhodnocení jednotlivých vodních zdrojů s ohledem na jejich další využití např. pro dodávky pitné vody, lázeňské účely apod. V jeho rámci se předpokládá cesta zástupců realizátora do teritoria k místnímu šetření a získání vstupních údajů. Závěry a doporučení z hlediska možností a nejlepšího způsobu a postupu při využití jednotlivých vodních zdrojů (pitná voda, minerální, termální) budou zapracovány do závěrečné studie, která bude prezentována v rámci workshopu a kulatého stolu moldavským partnerům (představitelům vládních institucí, nevládním organizacím, soukromým investorům).

Podpora rozvoje obchodu v oblasti energetiky a důlního průmyslu předáním českého know-how

Stát: Mongolsko

Realizátor: Bohemia Müller s.r.o.

Cena projektu: 475 200,- Kč

Hlavním záměrem projektu je přenos a aplikace vědomostí české strany do procesu výroby elektrické energie a těžby surovin k její výrobě. To by mělo napomoci vytvořit podmínky v oblasti organizace a postupů pro efektivní fungování tohoto průmyslového segmentu v Mongolsku (pozn.: Spotřeba elektrické energie v Mongolsku neustále roste, limitujícím faktorem jsou zatím výrobní kapacity, rozvoj důlního a elektrárenského průmyslu a infrastruktura rozvodů elektrické energie). V rámci realizace se uskuteční workshopy v Mongolsku a následně v ČR. V jejich průběhu dojde k výměně zkušeností a předání doporučení v oblasti řízení energetiky. V závěru bude vyhodnoceno naplnění vytýčených cílů a zhodnocen přínos pro partnerskou zemi.

Podpora sektoru malého a středního podnikání v Mongolsku prostřednictvím prezentace českých zkušeností a know-how

Stát: Mongolsko

Realizátor: Hospodářská komora ČR (FITPRO)

Cena projektu: 480 000,- Kč

Jednou z priorit Mongolska je podpora malého a středního podnikání a v rámci rozvoje tohoto sektoru vytváření nových pracovních míst. Projekt je proto zaměřen na pomoc státní správě při formulování a implementaci pravidel domácího trhu, která přispějí k usnadnění obchodu a podpoří zlepšení podnikatelského klimatu v zemi. S ohledem na tato prioritní témata budou připraveny prezentace a studijní podklady, které budou předneseny a předány v průběhu konzultací a kulatého stolu v Ulaanbaataru a následně při školícím kursu pro mongolské experty a manažery v ČR.

Podpora rozvoje obchodu v Srbsku

Stát: Srbsko

Realizátor: Hospodářská komora ČR

Cena projektu: 572 250,- Kč

Srbská strana a zejména podnikatelská sféra se zajímá především o informace týkající se fungování společného evropského trhu, sbližování standardů, zkušenosti s nástroji na podporu exportu atp. Cílem projektu je předání know-how a zkušeností na tato a další témata, např. podpora malých a středních podniků, vytváření exportní strategie, internacionalizace srbských podnikatelských subjektů atd. V této souvislosti je naplánováno uspořádání studijní cesty srbských odborníků a zodpovědných pracovníků do ČR, kde jim budou poskytnuty veškeré informace a praktické ukázky práce českých expertů. V další fázi budou v Srbsku připravena dvě školení pro zástupce státní správy, neziskové organizace, pracovníky Srbské hospodářské komory a vybraných regionálních komor apod. V jejich průběhu budou připraveny příslušné prezentace a předán výukový materiál. 



Zdroj datwww.mpo.cz
Originálmpo.cz/dokument105236.html
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.